1. Cesnak – okrem toho, že je antibakteriálny, antivirálny a antioxidačný, cesnak má aj protizápalové vlastnosti, za ktoré vďačí látke alicín. Výhodou je jeho všestranné využitie v kuchyni.
2. Bobuľovité ovocie – čučoriedky, maliny či černice obsahujú veľa flavonoidov, ktoré prispievajú k protizápalovým účinkom tohto druhu ovocia. Preto bojuje aj proti rakovine, kognitívnemu úpadku či srdcovocievnym ochoreniam.
3. Zázvor – pomáha utlmovať zápaly obmedzovaním produkcie cytokínov, ktoré naopak chronické zápaly podporujú. Taktiež vám pomôže pri podráždenom žalúdku a nevoľnosti.
4. Škorica – reguluje obsah cukru v krvi, zlepšuje pamäť a dokonca uľavuje pri menštruácii. Vysoký obsah protizápalových a antioxidačných látok pomáha chrániť telo pred oxidačným stresom, infekciami a pomáha s obnovou poškodených tkanív.
5. Kurkuma – toto korenie pomáha bojovať proti chronickým ochoreniam, ako sú artritída, srdcové problémy, Alzheimerova choroba či rakovina.
6. Zelená listová zelenina – sú bohaté na antioxidanty, ako aj protizápalové flavonoidy. Z vitamínov sú zastúpené A, C a K, z minerálov najmä draslík. Vo všeobecnosti platí, že čím tmavšia je zelená, tým je daný druh výživnejší.
7. Brokolica – obsahuje veľa horčíka a draslíka, ako aj antioxidanty s protizápalovými vlastnosťami. Sulforafán zase znižuje oxidačný stres, bojuje proti chronickým zápalom a redukuje riziko rakoviny.
8. Slepačia polievka – je plná minerálov, ako sú vápnik, fosfor a horčík, ktoré posilňujú kosti. K tomu prispieva aj glukosamín. Obsah kolagénu prispieva k odďaľovaniu prejavov starnutia.
9. Mastné ryby – ryby ako losos či tuniak obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú činnosť mozgu, zdravie srdca a dokonca znižujú koncentráciu biochemických zápalových markerov. Obsahujú aj vitamíny B, ktoré okrem iného napravujú DNA.
10. Orechy – druhy ako vlašské orechy a mandle obsahujú veľa omega-3 mastných kyselín, ktoré okrem posilňovania srdca udržia zdravé aj vaše oči či mozog. Obsahujú veľa vlákniny a bielkovín, vďaka čomu sú prínosom pri chudnutí.
Čítať ďalší článok:
Koľko sérií za týždeň je lepších pre svalový rast? 16, 24 alebo 32? Zdieľať na Facebooku