InstagramFacebookYoutube
Motivácia

Nechce sa mi cvičiť, čo robiť? Týchto 5 rád určite pomôže

03. októbra 2021
Nechce sa mi cvičiť, čo robiť? Týchto 5 rád určite pomôže
Tipov, ako sa motivovať k cvičeniu alebo si motiváciu udržať, je mnoho. Niektoré fungujú lepšie, niektoré horšie. My vám však teraz prinesieme päť takých, ktorých prínos potvrdili aj štúdie vedcov a odborníkov.

Ak ste si povedali, že budete cvičiť ráno a hneď prvý deň narážate na problém, keď vám začne zvoniť budík, máte možnosť vypnúť ho a pokračovať v spaní alebo urobiť pre seba niečo dobré a prekonať počiatočnú nevôľu. K tomu by vám mohli pomôcť aj tieto rady:

Pravidlá sú na to, aby sa porušovali – v miere
Mnoho ľudí má problém udržovať si motiváciu a disciplínu, keď sa musia riadiť striktnými pravidlami. Či už ide o stravu alebo cvičenie, pravidlá by mali byť pružné. Nemôžete sa trestať, ak nejaké raz za čas porušíte. Alebo ak namiesto intenzívneho cvičenia absolvujete menej intenzívne – je to lepšie, ako by ste neabsolvovali žiadne.

Článok pokračuje pod reklamou


Malý konkurenčný boj vám neublíži
Nie veľa ľudí dokáže zohrávať konkurenčný boj sami so sebou. Inými slovami, nedokážu dlhodobo prekonávať svoje vlastné hranice, čo je dôležité pre napredovanie. Ak však budete mať proti sebe nejakú konkurenciu, motivácia bude vyššia. Síce by ste sa nemali porovnávať s inými, ale niekedy je prínosom, ak si potajomky vyhliadnite osobu, ktorú sa budete snažiť porážať. Alebo si nájdite tréningového partnera, s ktorým budete otvorene súťažiť a tak sa tlačiť k pokrokom.

Nájdite si podporu u priateľa
Ľudia, ktorí potrebujú dávku externej motivácie, by si mali nájsť spomínaného tréningového partnera. Ak to nie je možné, potom si nájdete osobu, s ktorou budete svoju snahu zdieľať a ktorá vám bude oporou aj v časoch, keď sa vám cvičiť nechce. Najlepšie bude, ak si budete takto pomáhať vzájomne. Aj to, keď budete vy stimulovať druhú osobu, pomôže stimulovať aj vás k väčšej aktivite.

Motivujte sa zdravím alebo peniazmi
Prestaňte brať cvičenie za cestu za krajším telom. Motivujte sa tým, že si cvičením upevníte zdravie, predĺžite život a že sa budete cítiť lepšie. Ak nepomôže ani to, vložte do hry peniaze. Dajte ich osobe, ktorej veríte, s tým, že ak nenaplníte svoje ciele, tak vám ich nevráti. Nenájdete takého človeka? Existujú už aj rôzne aplikácie. Príkladom je Diet Bet, kde môžete dokonca zarobiť peniaze od osôb, ktoré svoje ciele nesplnili.

Využite sociálne média správne
Sociálne média vedia byť neužitočnou stratou času, ktorá vedie k negatívnym myšlienkam. Ak ich však využijete správne, môžu vás aj motivovať. Treba si len nájde skupiny alebo osoby, ktoré sú inšpirujúce a motivujúce. Prípadne skupiny, na ktorých môžete zdieľať svoje ciele a pokroky, vďaka čomu budete s prístupom k cvičeniu zodpovednejší.

Pozri aj: Fitness citáty, ktoré vás namotivujú do ďalšej snahy


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist