V princípe platí, že smoothie je zdravé, keďže sa vytvára z ovocia alebo zeleniny, ktoré poskytujú cenné mikroživiny. Dodávajú vám aj sacharidy a môžu aj bielkoviny a zdravé tuky – v závislosti od zloženia. Oproti džúsom sú sýtejšie, hodia sa na raňajky, desiatu či olovrant.
Smoothie nápoje však môžu byť aj vďaka tomu zradné. Ako iste viete, všetkého veľa škodí, a tak tomu je aj v tomto prípade. Dôležité je preto okrem vhodných ingrediencií dávať pozor aj na porcie. Ak nechcete prísť o nálepku „zdravé“, mali by ste sa vyvarovať týmto veciam:
1.Príliš veľký pohár – ako už sme písali, kľúčová je kontrola veľkosti porcie. Ak využívate príliš veľký pohár, prijmete aj viac kalórií a cukrov, ako by bolo dobré. Dva až tri deci je akurát. Zvyšok si zamrazte na neskôr.
2.Zlé načasovanie – čím aktívnejší ste, tým lepšie vaše telo spracuje cukor a nedôjde k takému výkyvu krvného cukru. Najlepšie je prijímať ho po tréningu alebo po intenzívnej fyzickej aktivite. Načasujte si ho preto na obdobia dňa, keď ste najaktívnejší. Večer už nie je dobrý čas a ani ráno po zobudení nie je ideálne.
3.Príliš veľa surovín – veci ako jogurt, sorbet, sladidlá, zmrzlina môžu pridať významnú dávku kalórií. Pozor treba dávať aj na množstvo orechov, semien, avokáda, arašidového masla a podobných kalorických dobrôt.
4.Pridaný cukor – mnoho ľudí si smoothie ešte ochutí buď cukrom, sirupom alebo medom. A vznikne z toho sladený nápoj, ktorým sa mnohí chcú (z dobrých dôvodov) vyhýbať. Aj ovocie obsahuje cukor, na čo si tiež treba dať pozor.
5.Rýchle pitie – mnoho ľudí do seba smoothie doslova naleje. Potom dôjde k takému výraznému nárast hladiny krvného cukru, že čoskoro budete unavení a hladní. Vychutnávajte si smoothie pomaly, najlepšie slamkou alebo lyžicou. A nezabúdajte v ňom mať aj bielkoviny alebo tuky, ktoré uvoľňovanie energie spomalia.
Čítať ďalší článok:
Domáci tréning celého tela: Tri dni zamerané na budovanie svalov Zdieľať na Facebooku