Ak pociťujete dlhodobo stres a napätie, mali by ste to riešiť. Hneď teraz môžete urobiť nasledujúcich 10 vecí, ktoré vám pomôžu cítiť sa pokojnejšie:
1. Oddýchnite si – niekedy stačí len poriadne sa vyspať. Čím menej kvalitný spánok máte, tým väčší tlak môžete pociťovať. Základom je kvalitný nočný spánok, no pomôže aj krátke zdriemnutie si v strede dňa.
2. Skúste meditáciu alebo dychové cvičenia – meditácia je vedecky aj prakticky overená metóda, ako sa zbaviť napätia a stresu. Ak hľadáte niečo rýchlejšie, skúste dychové cvičenia, pri ktorých sa venujete jednoduchým hlbokým a kontrolovaným nádychom a výdychom.
3. Choďte do prírody – trávenie času v prírode má pozitívny vplyv na zníženie hladiny stresu. Zázraky urobí podľa vedcov už 20 minút strávených v parku. Skúste chodiť do prírody každý deň.
4. Vyjadrite svoju vďačnosť – zoberte si papier a pero a napíšte 10 vecí, za ktoré ste vo svojom živote vďační. Môže ísť aj o maličkosti. Keď takto začnete svoj deň, uvedomíte si, že nemáte až také dôvody na to, aby ste boli v strese.
5. Upracte si – neporiadok podporuje stres, preto si upracte domácnosť alebo svoje pracovisko. Dodá vám to nový zmysel jasnosti a pokoja. Navyše, samotná činnosť, vás rozptýli od negatívnych myšlienok.
6. Zacvičte si – tri až štyrikrát týždenne sa venujte aspoň 30-minútovému cvičeniu. Pomáha nie len fyzickému, ale aj duševnému zdraviu. Bojuje proti stresu a zlepšuje náladu.
7. Zahrajte sa – buďte chvíľu ako deti a zahrajte sa. Stavajte si niečo z lega, zahrajte sa s vašimi deťmi na „schovku“ alebo venujte čas hrám s vašim domácim zvieratkom.
8. Napínajte a uvoľňujte svaly – jednou z účinných antistresových metód je napínanie svalov na 5 až 10 sekúnd a potom ich uvoľnenie, ktoré prinesie pocit relaxácie.
9. Spojte sa s priateľmi – niekedy na uvoľnenie od tlaku potrebujete aj pomoc niekoho iného. Spojte sa s rodinou alebo blízkymi, porozprávajte sa s nimi, strávte s nimi čas. Osamelosť stres len zdôrazňuje.
10. Stanovte si hranice medzi prácou a voľným časom – robte všetko preto, aby ste si robotu nebrali domov. Prácu nechajte v práci, inak si zvýšite pravdepodobnosť rozvoja chronického stresu. Doma sa venujte aj svojej záľube, ktorá s vašou prácou nesúvisí.
Čítať ďalší článok:
Lepšia stimulácia, viac svalov: Tieto tipy vám pomôžu zlepšiť kľuky Zdieľať na Facebooku