Je dobre známe, že poškodiť proces vášho zotavovania sa z tréning môžu narušiť viaceré faktory, ako je nedostatočný spánok, slabá diéta či alkohol. Je tu však ešte jedna vec, ktorá do veľkej miery môže sabotovať vašu snahu.
Mentálna záťaž z vášho zamestnania spôsobuje, že sa stresový hormón kortizol a rast brzdiaci proteín myostatín vyplavujú do tela vo väčšej miere, čo spôsobuje blokáciu testosterónu a zníženie efektivity regenerácie.
Americkí vedci z Texaskej univerzity zistili, že študenti, ktorí boli flegmatickejší, dokázali zlepšiť svoj leg press po 72 hodinách regenerácie. Tí, ktorí žili pod chronickým stresom, však boli po rovnakom časovom období slabší.
Fyzický stres tréningu je zrejmý, ale je čoraz jasnejšie, že nemenej dôležité je venovať pozornosť aj svojej duševnej stránke.
Riešením môže byť tréning založený na HRV – variability srdcovej frekvencie. Meranie tejto hodnoty v každé ráno vám pomôže ukázať, ako dobre ste sa zotavili z poslednej tréningovej jednotky, pričom do úvahy berie fyzickú aj mentálnu záťaž.
Vysoká variabilita srdcovej frekvencie signalizuje, že vaše telo je pripravené na intenzívnu záťaž na ďalšom tréningu. Nízka variabilita znamená, že by ste sa daný deň mali skôr venovať strečingu a dopriať si kvalitné jedlá obsahujúce živiny potrebné pre regeneráciu.
Ak hľadáte spôsob, akým si znížiť stres, potom by vám mohlo pomôcť napríklad zníženie prímu cukrov, obmedzenie kofeínu, vyhýbanie sa alkoholu, pitie veľa vody, pravidelné jedenie, smiech, počúvanie hudby, interakcie s kamarátmi, masáž, meditácia či kvalitný spánok.
Pomôcť vám môžu nápoje a jedlá, ako sú čierny čaj, zelený čaj, avokádo, orechy, čokoláda, bobuľovité ovocie, špargľa, cesnak, pomaranč, hovädzie mäso či ustrice.
zdroj: Mens Health
Čítať ďalší článok:
Sú drepy a výpady zlé pre vaše kolená? Zdieľať na Facebooku