InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Pitie a zvyky, ktoré vám poškodzujú pečeň

17. decembra 2021
Pitie a zvyky, ktoré vám poškodzujú pečeň
Pečeň je nevyhnutným orgánom ľudského tela, ktorý filtruje krv. Pomáha z nej aj odstraňovať toxíny, a preto je dôležité nezaťažovať ju látkami, ktoré túto funkciu narúšajú, ako sú nadmerné cukry a alkohol.

Alkohol je poprednou príčinou poškodzovania pečene. Jeho konzumácia sa štatisticky zvýšila počas pandémie, no na Slovensku je príjem nadmerného množstva alkoholu nešťastnou súčasťou života mnohých. Netreba však podceňovať ani cukor.

O poškodzovanie pečene sa starajú najmä nasledujúce zvyky pri pití:

Článok pokračuje pod reklamou


1. Pitie viac alkoholu, ako je vhodné
Alkohol v miere nikomu neublíži a pri spoločenských udalostiach sa ho báť skutočne nemusíte. Problémom sa stáva vtedy, keď ho prijímate každý deň vo väčších dávkach, ako sú vhodné. Tie už svedčia o tom, že nad ním strácate kontrolu alebo ste o ňu už prišli.

Najviac svojej pečeni pomôžete, ak obmedzíte pitie alkoholu na nie viac ako 1 drink denne, ak ste ženou, a nie viac ako 2 drinky denne, ak ste mužom. 1 drink = zhruba 14 gramov alkoholu.

Najlepšie je však v prvom rade sa vyhýbať každodennému pitiu. Výnimkou môže byť pohár červeného vína. Pri tvrdom alkohole však pozor – občasné nárazové pitie poškodzuje pečeň menej, ako jeho pravidelné, denné pitie v malých dávkach.

2. Pitie sladených nápojov u dospelých a najmä detí
Odhliadnuc od toho, že tento zvyk je cestou k nadváhe, cukrovke a zhoršenému dentálnemu zdraviu, sladené nápoje spôsobujú nealkoholické tukové ochorenie pečene, pri ktorom dochádza k nadmernej akumulácii tukov v orgáne. Neprejavuje sa príznakmi, no môže prejsť až k steatohepatitíde a dokonca k cirhóze pečene.

Tento problém je dôležitý najmä u detí, pri ktorých sa zistilo, že až 38 % obéznych detí trpí touto chorobou. Deti si navyše budujú zvyky, ktoré si prenášajú so sebou aj do zvyšku života. Preto je dôležité im obmedzovať príjem sladených nápojov.

3. Preceňovanie diétnych nápojov
Dospelý ľudia sa často chytajú do pasca tzv. diétnych nápojov. Tie sa často odvolávajú na to, že sú zdravšie, pretože neobsahujú cukor a prípadne aj kalórie. V skutočnosti však obsahujú umelé sladidlá, ktoré nie sú pre naše zdravie o veľa lepšie. Kanadská štúdia už v roku 2008 zistila, že aj ľudia pijúci diétnu kolu mali zvýšené riziko rozvoja nealkoholického tukového ochorenia pečene.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist