Ak už dvíhate rovnakú váhu dlhší čas, problémom nemusí byť to, že ste narazili na hranicu vášho genetického potenciálu. Následných šesť vecí vám pomôže dostať sa cez kopec a dvíhať opäť o čosi ťažšie činky:
1. Správna technika cvičenia
Tento bod je jedným z tých najdôležitejších. Správne prevedenie vybraného cviku nie len optimalizuje využitie svalov pre hypertrofiu i vytlačenie ťažkých váh, ale aj obmedzuje riziko zranenia, ktoré by mohlo byť ranou vo vašich strednodobých až dlhodobých plánoch. Najčastejšie majú problémy s technikou cvičenci, ktorí od začiatku cvičili bez odborného dohľadu.
2. Kvalitná regenerácia
Je jasné, že keď prídete na tréning unavení, tak vaša výkonnosť nebude ideálna. Práve preto by ste mali podmieniť vašu snahu aj dodržiavaním zásad kvalitnej regenerácie. Nepresiľovať sa, dostatočne dlho a kvalitne spávať, dať svalom dostatočný časť na zotavenie, podporiť ho vhodnou stravou, dostatkom vody či doplnkami výživy.
3. Vhodná strava
Pokiaľ ide o stravu, tá je pre vás zdrojom živín pre regeneráciu i zdrojom energie pre samotný tréning. Preto ide o veľmi dôležitý faktor v otázke toho, aké ťažké váhy zvládnete dvíhať. Dostatok energie a sily prichádza z jedla. Treba prijímať dostatok bielkovín, no aj sacharidov z kvalitných zdrojov, ako sú ovocie a zelenina. Netreba sa báť ani zdravých tukov a keď treba, použiť suplementy.
4. Rozcvičenie
Na to, aby ste podávali maximálne výkony, musíte byť na záťaž pripravení mentálne i fyzicky. Preto sa zdôrazňuje význam zahrievania pred cvičením. Pri silovom tréningu je vhodné využiť penový valec, venovať čas dynamickému strečingu a nakoniec urobiť aj pár ľahkých sérií daného cviku. V nich to však „neprepáľte“ a napríklad aj s váhou, ktorou by ste dokázali urobiť viac ako 10 opakovaní, urobte len päť. To na aktiváciu svalov stačí. Zamerajte sa na rýchlosť a techniku.
5. Vhodné rozdelenie tréningov
Tréningový split vznikol na to, aby ste dali svalom dostatok času na zotavenie pred ďalšou záťažou a medzitým nevypadli z tréningového rytmu a precvičili iné svaly. Tréningy si musíte naplánovať tak, aby vás neuberali o svalový potenciál. Ak napríklad trénujete maximálky pri tlakoch na lavičke, nebudete o deň skôr cvičiť tricepsy či ramená. Zároveň by ste doplnkové cviky mali striedať, aby ste telu dodali nové impulzy.
6. Plánované pokroky
Ak chcete zlepšovať svoje maximálne čísla na činkách, musíte k tomu pristupovať systematicky. Najlepšie je, ak si urobíte plán, ktorý počíta s pomalými, udržateľnými pokrokmi. No a pomocou zapisovania si budete zaznamenávať, či idete podľa plánu alebo nie a potrebujete vo svojom tréningu niečo upraviť. Je to efektívnejšie ako hľadať riešenie len hádaním.
Čítať ďalší článok:
Tréning kulturistu (42. časť) – James Hollingshead a nohy Zdieľať na Facebooku