InstagramFacebookYoutube
Tréning

Kedy môžete vynechať tréning bez pocitu viny?

28. 2. 2022
Kedy môžete vynechať tréning bez pocitu viny?
Vynechávanie tréningov je vec, ktorú mnoho osobných trénerov u svojich klientov rado nevidí. Možno aj vy ste si už zvykli na režim, kedy niečo také nepripadá do úvahy. Existujú však prípady, kedy z vynechaného tréningu nemusíte mať hlavu v smútku.

Každé telo raz za čas potrebuje oddych. Nemali by ste to využívať ako výhovorku vo vašej snahe, pretože disciplína skutočne rozhoduje o vašom úspechu. Nasledujúce dôvody vynechania tréningu sú však úplne akceptovateľné:

1. Pociťujete symptómy prichádzajúce choroby – cvičenie je cestou k pevnejšiemu zdraviu, no môže byť zradné, ak na vás niečo lezie. Ak cítite symptómy začínajúcej choroby, mali by ste tréning aspoň z preventívnych dôvodov vypustiť, aby ste si priebeh možného ochorenia neskomplikovali. Čím vážnejšie a dlhšie budete chorí, tým neskôr budete môcť plnohodnotne pokračovať vo vašej cvičebnej snahe.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Vyrovnávate sa s bolesťou alebo poranením – ak vás trápi bolesť alebo menšie poranenie, snažte sa danej oblasti dopriať čas na zotavenie. Ak budete drobné problémy ignorovať, môžete predĺžiť čas zotavovania, prípadne v horšom prípade si svoj stav fyzickou záťažou ešte viac zhoršiť. Ak sa nechcete cvičenia úplne vzdať, aspoň si tréning modifikujte tak, aby daná oblasť mohla odpočívať a cvičte s ostatnými.

3. Máte opicu – ak ste to večer pred tréningom prehnali s alkoholom, môžete následne vynechať tréning. Hrozí vám totiž väčšie riziko dehydratácie a vplyvom zníženej koordinácie a pomalšieho reakčného času aj väčšie riziko potenciálneho zranenia. Ak sa cítite dostatočne dobre na cvičenie, uistite sa, že pijete viac vody ako obvykle, a nepreháňajte to s intenzitou.

4. Blíži sa čas spánku – ak ste boli cez deň zaneprázdnení a verili ste, že cvičenie stihnete ešte večer, pokojne ho odložte na inokedy, ak sa už blíži čas odchodu do postele. Prioritu dajte kvalitnému spánku. Ak totiž budete cvičiť príliš neskoro, naruší to váš spánok a tým pádom aj zotavovanie, proces chudnutia či fungovanie mozgu.

5. Dlhšie ste si fyzicky neoddýchli – minimálne jeden deň v týždni by ste mali venovať kompletnej fyzickej regenerácii. Započítavajte pritom aj náročnú fyzickú prácu mimo posilňovne. Ak ste do soboty päť dní cvičili a jeden sťahovali nábytok alebo robili na záhrade, doprajte si v nedeľu voľno. Ak vás pasivita ubíja, choďte sa prejsť alebo sa venujte ľahkému strečingu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist