Dospelí jedinci v aktívnom veku by mali spávať sedem až deväť hodín každú noc, aby sa dostatočne dobre zotavili. Odborníčka Nancy Jusino priniesla pre magazín Oxygen týchto sedem stratégií, ktoré vám k tomu pomôžu:
1. Odložte elektroniku –nezaspite s tabletom v ruke alebo pred pusteným televízorom. Modré svetlo, ktoré elektronické zariadenia (aj mobily, aj počítače) vyžarujú, stimulujú chemikálie v mozgu, aby bol v pozore. Tieto zariadenia by ste mali odložiť aspoň 30 minút pred odchodom do postele.
2. Stanovte si čas zaspávania – ideálne pre váš spánok bude, ak budete zaspávať každý deň v rovnakom čase. Telo si na to zvykne a bude príchod spánku očakávať.
3. Skúste upokojujúce zvuky – stiahnite si niektorú z bezplatných aplikácií alebo skúste pohľadať na YouTube a pustite si pred spaním upokojujúcu hudbu či zvuky, ako je ľahký dážď či šum mora alebo vetra.
4. Obmedzte večerné jedenie – ak musí vaše telo večer ešte pracovať na trávení jedál, nebude v takom uvoľnenom režime, aby ste tak skoro zaspali. Ideálne by ste nemali jesť nič ťažké tri hodiny pred spaním.
5. Zaveďte si spánkový rituál – chodievajte spávať v rovnaký čas, vstávajte v rovnaký čas. Robte pred spaním vždy to isté. Skúste napríklad ľahkú jogu.
6. Vytvorte si uvoľňujúce prostredie – oblečte si pohodlné pyžamo, majte v spálni príjemnú teplotu a dostatočnú tmu. Uistite sa, že spíte na kvalitnom matraci.
7. Meditujte – meditácia môže mať rôzne formy, a tak si vyberte tú, ktorá vám večer pomôže upokojiť myseľ najlepšie a venujte sa jej vo večerných hodinách. Koncentrujte sa na dýchanie a uvidíte, že sa uvoľníte. A potom aj lepšie zaspíte.
Čítať ďalší článok:
Toto sú dôvody, prečo nemáte na bruchu žiadne tehličky Zdieľať na Facebooku