InstagramFacebookYoutube
Tréning

Zranenie chrbta – ako sa mu v posilňovni vyvarovať?

14. 3. 2022
Zranenie chrbta – ako sa mu v posilňovni vyvarovať?
Zranenie chrbta patrí medzi tie najčastejšie, ktoré sa v posilňovni vyskytujú bez ohľadu na kondičnú úroveň cvičencov. Dokáže nie len zruinovať vašu tréningovú snahu, ale negatívne ovplyvniť aj iné aspekty vášho života. Jednoducho povedané, nikto by sa s ním nechcel stretnúť.

Ako sa mu vyvarovať pri cvičení v posilňovni? V prvom rade je dávať pozor na tieto tri veci:

1. Technika cvičenia
Opakujeme to v našich článkoch často, ale pri vykonávaní cvikov je dôležitejšia technika, ako váha na činkách. Ak to nepochopíte, koledujete si o problém. Zranení, ktoré vznikajú následkom zlej techniky cvičenia, je množstvo a patria medzi ne aj problémy s krížami. Dvojnásobne to platí o cvikoch, pri ktorých je záťaž nad stredom tela, ako sú drepy, tlaky nad hlavu, prípadne sa dostávate do predklonu, ako sú príťahy v predklone či upažovania v predklone. Samostatnou kapitolou sú mŕtve ťahy. Výhodou správnej techniky cvičenia pritom nie je len menšie riziko zranení, ale aj lepšie precvičenie svalov.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Svalová nerovnováha
Ak aj máte správnu techniku cvičenia, môžete mať predispozíciu k rozvoju problémov s chrbtom, ak máte neriešenú svalovú nerovnováhu. Často ide o slabé sedacie svaly, ktoré spôsobujú nedostatočnú aktiváciu tých správnych svalov pri cvikoch, ako sú mŕtve ťahy či drepy, čo do väčšej miery princípom kompenzácie zvyšuje tlak na spodnú časť chrbta.

3. Intenzita cvičenia
Mnoho cvičencov chce napredovať, chce dvíhať ťažšie váhy, aby budovali svaly či silu. Často využívajú aj cvičenie do zlyhania. Pri maximálnej intenzite cvičenia je však aj zvýšené riziko poranenia. Tréning do absolútneho zlyhania alebo za jeho hranu spôsobuje, že skôr či neskôr dôjde k rapídnemu poklesu vašej koncentrácie na správnu formu, že sa vám skôr či neskôr vyčerpajú svaly a väčší tlak bude smerovať na vaše kĺby. Preto treba trénovať tvrdo, ale s rozumom. Ak do zlyhania, tak maximálne v jednej sérii.

Ak už vás postretla bolesť chrbta a nie ste si istý, čo je spôsobuje, nikdy nevyužívajte masážny valec, najmä, ak ide o dolnú časť chrbtice. Stav by ste si mohli zhoršiť. A to podstatné – nikdy netrénujte cez bolesť. Nestojí to za to. Ideálne je obrátiť sa na doktora alebo fyzioterapeuta a riešiť problém, kým nebude ešte horší.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist