Výskumníci analyzovali 54 rôznych štúdií, ktoré sa zameriavali na vplyv výživových doplnkov na chudnutie. Zahŕňalo to kombinovane približne 4000 testovaných ľudí, ktorí užívali suplementy založené na bylinkách, ako sú zelený čaj, chvojník, garcinia cambogia a podobne.
V ďalšej analýze preskúmali iných 67 výskumov s 5000 subjektmi, v ktorých boli zahrnuté spaľovače tukov nezaložené na bylinkách. Išlo napríklad o CLA, chitosán, glukomanán, o ktorých výrobcovia tvrdia, že vám utlmia chuť do jedla alebo zablokujú absorpciu tukov.
Za klinicky významné vedci uznali schudnutie aspoň 2,26 kilogramov, pričom len výťažok z bielej fazule ukázal významné schudnutie oproti kontrolnej skupine, ktorá prijímala placebo. Priemerné chudnutie bolo len 1,36 kilogramu.
Výskumníci však poukazujú na to, že najväčšie výsledky sa ukazujú v prvých dvoch týždňoch chudnutia, ako tomu býva prakticky aj vtedy, ak ľudia začnú cvičiť alebo upravia svoju stravu. Potom sa zdá, že tvrdenia výrobcov sú pravdivé. Z dlhodobého hľadiska však efektívne nie sú.
Odborníci vidia problém v spaľovačoch tukov najmä v odvážnych marketingových tvrdeniach, ktoré vo väčšine prípadov sľubujú niečo, čo nie je vedecky dostatočne podložené a často aj nereálne. Zároveň varujú pred možnými dlhodobými vedľajším účinkami. A to nie len v prípade spaľovačov tukov.
„Niektoré suplementy obsahujú látky, ktoré v jedle nenájdeme. Nevieme, čo časom urobia nášmu telu, hlavne v rôznych kombináciách. Ak ich začnete hromadiť, zvyšuje sa riziko, pretože nevieme, ako sa navzájom ovplyvňujú,“ povedala pre verywellfit licencovaná dietologička Carol Aguirreová.
Preto by sa konzument mal zamerať na bezpečné produkty, ktorých nezávadnosť bola dôkladne overená. Pri ich kúpe však musí byť zmierený s tým, že veľké prísľuby sa pravdepodobne nenaplnia.
Ak ide o hocaký doplnok výživy, ide len o „doplnok“. Skutočné rozdiely robia pravidelné cvičenie a iné pozitívne zmeny v životnom štýle, vrátane úpravy stravy, dostatočného spánku, eliminácie stresu a zlozvykov. Z dlhodobého hľadiska ide o najzdravšie a najlepšie riešenie.
Čítať ďalší článok:
Kofeín je užitočný, ale má svoje hranice Zdieľať na Facebooku