InstagramFacebookYoutube
Tréning

Čo je lepšie: Príťahy veľkej činky v predklone či príťahy jednoručky v predklone?

24. 3. 2022
Čo je lepšie: Príťahy veľkej činky v predklone či príťahy jednoručky v predklone?
Pokiaľ ide o rozvoj chrbta, dôležité je zamerať sa na horizontálne i vertikálne pohyby. Kým na rozvoj šírky sú populárne sťahovania hornej kladky k hrudníku či zhyby, hrúbku rozvíjame príťahmi v predklone. Z ich alternatív dominujú dva cviky, na ktoré sa v tomto článku pozrieme detailnejšie.

Príťahy možno robiť na stroji alebo ich vykonávať s T-tyčou. Ešte skôr by sa však cvičenci mali dokonale oboznámiť s príťahmi v predklone s veľkou činkou a príťahy v predklone s jednoručkou, ktoré nikdy nestratia na svojej efektívnosti. Poďme sa však pozrieť na to, ktorá z týchto dvoch alternatív je lepšia.

Príťahy veľkej činky v predklone

Umožňujú využívať pri cvičení väčšie váhy, čo je užitočné pre budovanie maximálnej sily. Existuje aj veľa variantov tohto cviku. Pri ťažkých váhach a zlej technike cvičenia je však aj väčšie riziko úrazu v dolnej časti chrbtice.

Článok pokračuje pod reklamou


Ťažie váhy na obojručnej činke zároveň komplikujú prepojenie svalov a mysle, ktoré je dôležité pre hypertrofiu a budovanie svalov. Ľahšie sa tiež pri cvičení kompenzujú slabiny v tele, ktoré sa časom ešte viac prejavujú.

Príťahy jednoručky v predklone

Do určitej miery tiež pomôžu budovať silu chrbta, ale pre budovanie maximálnej sily nie sú najlepšou voľbou. Lepšie pri nich precítime svaly, vďaka čomu sú teda vhodnejšie pre budovanie svalovej hmoty.

Keďže sa vykonávajú jednou rukou, ľahšie sa dobieha svalová nerovnováha medzi stranami tela. Pri cvičení však potrebuje väčšie zapojenie stabilizačných svalov, čo nemusí byť nevyhnutne zlá vec. Pri zlej pozícii hlavy sa však viac riskuje natiahnutie svalov krčnej chrbtice – treba sa pozerať dole.

Verdikt

Oba cviky sú veľmi užitočné pre rozvoj svalovej hmoty i sily vášho chrbta. Príťahy veľkej činky vám však umožnia viac preťažiť chrbtové svaly s väčšou záťažou, čím sú o trochu efektívnejšie pre budovanie maximálnej sily. Príťahy jednoručky vám zase umožnia lepšiu stimuláciu potrebnú pre svalový rast a lepšie adresujú svalovú nerovnováhu.

Jednoznačný víťaz sa tu vyhlásiť nedá, pretože ide o dva kľúčové cviky a podstatné sú aj vaše ciele. Pokiaľ vám ide o hrubú silu, uprednostňujte príťahy veľkej činky. Ak o budovanie svalov, oba cviky sú podobne užitočné. Pokiaľ potrebujete pracovať na vyrovnaní svalovej nerovnováhy a posilnenie stredu tela a stability, uprednostňujte príťahy jednoručky. Tie sú lepšou voľbou aj pre tých, ktorých trápia problémy s ramenami či lakťami.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist