InstagramFacebookYoutube
Výživa

Únava dá zbohom: Táto jedna vec vám dodá viac energie

5. 4. 2022
Únava dá zbohom: Táto jedna vec vám dodá viac energie
V týchto dňoch je bežné, že ľudia trpia nedostatkom energie. Či už za tým stoja symptómy po prekonaní koronavírusu alebo únava z každodenných povinností, väčšine z nás by sa hodila dávka udržateľnej energie.

Michele Promaulayková poukazuje na knihu autora bestsellerov Stevena R. Gundryho Energetický paradox, v ktorom píše o tom, že základy nedostatku osobnej energie môžeme hľadať v komunikácii črevného mikrobiómu s ostatnými bunkami.

Veľmi jednoducho sa pritom táto komunikácia dá zlepšiť, ak do stravy pridáme viac jednej konkrétnej živiny. Odpoveďou na tento problém je vláknina.

Článok pokračuje pod reklamou


V modernej západnej strave ide o nedocenené živinu a väčšina ľudí nemá ani potuchy o tom, koľko vlákniny zo stravy prijíma. Niektorí ani nevedia, odkiaľ ju majú získavať.

Vláknina sa pri trávení nerozkladá poľahky, a tak väčšinou prejde tráviacim systémom relatívne neporušená. Popritom spomalí trávenie iných živín, vďaka čomu sa cukri absorbujú pozvoľna a priebežne, čo telu dodá energiu tiež pozvoľna a na dlhšie obdobie.

Rozpustná časť vlákniny sa okrem toho stretne s mikrobiómom. Prospešné baktérie fungujú lepšie, čo zvyšuje ich protizápalové schopnosti a produkciu molekúl poskytujúcich energiu. K tomu im napomáhajú aj probiotické a prebiotické jedlá.

Ak chcete svoj problém s únavou riešiť touto veľmi vhodnou cestou, zvýšte obsah týchto jedál, ktoré v sebe kombinujú vlákninu a prebiotiká, vo svojej strave: ľanové semená, sladké zemiaky, kyslá kapusta, špargľa, brokolica, banány, cibuľa, avokádo, čučoriedky.

Pozri aj: Vláknina – prečo by sme na ňu nemali zabúdať?


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist