Ak budete robiť všetko správne, tak vám ovsená kaša môže s chudnutím dokonca pomôcť. Sú to však detaily, ktoré rozhodujú o tom, aký vplyv bude mať na vás.
Vaším cieľom je spaľovanie tukov, a tak v prvom rade musíte dbať na zloženie svojej stravy. Ovsená kaša je výbornou možnosťou pre zdravé raňajky, no základom je vybrať si ju správne. Uprednostňujte ovsené vločky, ktoré sú lisované a menej spracované pred tými instantnými.
Ďalším dôležitým bodom prípravy je kontrola porcií. Ráno váš žalúdok môže bažiť po jedle, ale snažte sa vyhnúť nadmernej porcii alebo len nasypaním vločiek „od oka“. Pri chudnutí si ich vždy odvážte. Snažte sa neprekročiť množstvo 60 gramov. V suchom stave.
Takáto dávka obsahuje zhruba 150 kalórií, 5 gramov bielkovín a 4 gramy vlákniny.
Následne si pri tvorbe kaše dávajte pozor na cukor. To je hlavný kameň úrazu hlavne u tých ovsených kaší, ktoré kupujete už namiešané. Problém je to však aj u osôb, ktoré nevedia odolať osladeniu svojej kaše. Cukor pritom okrem zvýšenia množstva kalórií ovplyvňuje aj krvný cukor a môže spôsobovať únavu a hlad.
V ideálnom prípade si tak ovsenú kašu treba dosladiť alternatívne, a to pridaním kúskov ovocia. To prinesie aj ďalší prínos v tom, že sa zlepší obsah zdraviu prospešných látok vo vašom pokrme. Vhodné sú banány, jablká a najmä bobuľovité ovocie.
Ochutiť a podporiť si proces spaľovania tukov môžete štipkou škorice. Na ochutenie je výborná aj vanilka. Ak potrebujete viac bielkovín, prisypte si odmerku kvalitného srvátkového proteínu. Aj ním môžete ovplyvniť chuť – existujú najrôznejšie príchute.
Na koniec má svoj vplyv aj tekutina, ktorou si suchú zmes zalejete. Ideálnou možnosťou je čistá voda, ktorá nemá žiadne kalórie. Ak by ste chceli uprednostniť mlieko, zvážte rastlinný druh bez pridaného cukru, ako je mandľové mlieko, pistáciové mlieko či ľanové mlieko. Dbajte však na množstvo kalórií.
Pozri aj: Chyby, ktoré robíme pri príprave ovsenej kaše
Čítať ďalší článok:
Štyri stratégie pre aktívnu regeneráciu, ktoré pomôžu k rastu svalov Zdieľať na Facebooku