InstagramFacebookYoutube
Tréning

Je v poriadku, ak pri behu dopadáte na pätu?

16. 5. 2022
Je v poriadku, ak pri behu dopadáte na pätu?
Ľudia, ktorí sa snažia dosahovať dokonalosť, sa zaoberajú každým aspektom svojej činnosti, aby pochopili, ako ho môžu vylepšiť. Pri bežcoch to platí napríklad aj pri dopade nôh na povrch. Ako by mali chodidla na zem dosadnúť? Je v poriadku, ak dopadáte na pätu?

Nie je prekvapením, že sa niekto týmito otázkami zaoberá. Môže to byť totiž relevantné, ak chce zlepšiť svoju bežeckú výkonnosť po stránke rýchlosti o efektívnosti, prípadne obmedziť riziko zranení. Neexistuje však jednoduchá univerzálna odpoveď. Treba sa pozrieť na komplexné fakty.

Poznáme tri možnosti, ako pri behu môžete dopadnúť na nohu – na špičku, na celé chodidlo a na pätu.

Článok pokračuje pod reklamou


Druhá možnosť je vzácna a týka sa skôr bežcov, u ktorých sa nedá jednoznačne povedať, či dopadli najskôr na špičku alebo na pätu. Typicky sa však u bežcov dá rozoznať, či prvý kontakt prišiel s prednou alebo zadnou časťou chodidla.

Väčšina vytrvalostných bežcov dopadá pri behu na pätu a nezáleží na tom, či ide o rekreačných bežcov alebo elitných športovcov. Podľa jednej štúdie by to mohlo platiť u viac ako deviatich bežcov z desiatich. U ľudí, ktorí sa snažia zameriavať viac na výbušnosť a rýchlostné disciplíny, teda u šprintérov, zase prevažuje dopadanie na špičku.

Toto rozdelenie dáva zmysel. Šprintéri potrebujú čo najkratší kontakt so zemou a keďže ich beh je krátky, nepotrebujú hľadieť na energetickú efektivitu. U vytrvalcov je pritom kľúčová práve ona. A ukázalo sa, že dopady na pätu sú pri pomalých až stredných rýchlostiach energeticky efektívnejšie.

Pokiaľ ide o akútne zranenia, momentálne neexistuje štúdia, ktorá by hovorila, že tí, čo pri behu dopadajú na špičku sú na zranenia náchylnejší a naopak. Riziko zranenia sa zvyšuje len vtedy, ak sa pri behu zrazu rýchlo snažíte zmeniť spôsob behu – či už je to zmenou rýchlosti alebo terénu.

Pokiaľ však ide o zranenia vyplývajúce z preťažovania, každý typ dopadu zvyšuje riziko u inej časti končatiny. Pri dopadaní na špičku sa totiž viac zaťažujú prsty, achilovka, členky a lýtka. Pri dopadaní na pätu je zase väčší tlak vyvíjaný na kolená a bedrové kĺby.

Ak teda nie ste šprintérmi a dopadáte pri behu na pätu, nepremýšľajte nad zmenou. Dopady na špičku vám nezvýšia efektivitu behu, neznížia riziko zranenia ani neeliminujú vplyv nárazov. Len bude riziko zranenia v iných oblastiach.

Lepším spôsobom, ako si zvýšiť efektivitu behania a znížiť riziko zranenia, je správne si tréningy plánovať a dopriať si aj dostatok času na regeneráciu. Tiež treba rozvíjať balans, dbať na správnu obuv a podporovať si svoju snahu vhodnou výživou.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist