Nie je prekvapením, že sa niekto týmito otázkami zaoberá. Môže to byť totiž relevantné, ak chce zlepšiť svoju bežeckú výkonnosť po stránke rýchlosti o efektívnosti, prípadne obmedziť riziko zranení. Neexistuje však jednoduchá univerzálna odpoveď. Treba sa pozrieť na komplexné fakty.
Poznáme tri možnosti, ako pri behu môžete dopadnúť na nohu – na špičku, na celé chodidlo a na pätu.
Druhá možnosť je vzácna a týka sa skôr bežcov, u ktorých sa nedá jednoznačne povedať, či dopadli najskôr na špičku alebo na pätu. Typicky sa však u bežcov dá rozoznať, či prvý kontakt prišiel s prednou alebo zadnou časťou chodidla.
Väčšina vytrvalostných bežcov dopadá pri behu na pätu a nezáleží na tom, či ide o rekreačných bežcov alebo elitných športovcov. Podľa jednej štúdie by to mohlo platiť u viac ako deviatich bežcov z desiatich. U ľudí, ktorí sa snažia zameriavať viac na výbušnosť a rýchlostné disciplíny, teda u šprintérov, zase prevažuje dopadanie na špičku.
Toto rozdelenie dáva zmysel. Šprintéri potrebujú čo najkratší kontakt so zemou a keďže ich beh je krátky, nepotrebujú hľadieť na energetickú efektivitu. U vytrvalcov je pritom kľúčová práve ona. A ukázalo sa, že dopady na pätu sú pri pomalých až stredných rýchlostiach energeticky efektívnejšie.
Pokiaľ ide o akútne zranenia, momentálne neexistuje štúdia, ktorá by hovorila, že tí, čo pri behu dopadajú na špičku sú na zranenia náchylnejší a naopak. Riziko zranenia sa zvyšuje len vtedy, ak sa pri behu zrazu rýchlo snažíte zmeniť spôsob behu – či už je to zmenou rýchlosti alebo terénu.
Pokiaľ však ide o zranenia vyplývajúce z preťažovania, každý typ dopadu zvyšuje riziko u inej časti končatiny. Pri dopadaní na špičku sa totiž viac zaťažujú prsty, achilovka, členky a lýtka. Pri dopadaní na pätu je zase väčší tlak vyvíjaný na kolená a bedrové kĺby.
Ak teda nie ste šprintérmi a dopadáte pri behu na pätu, nepremýšľajte nad zmenou. Dopady na špičku vám nezvýšia efektivitu behu, neznížia riziko zranenia ani neeliminujú vplyv nárazov. Len bude riziko zranenia v iných oblastiach.
Lepším spôsobom, ako si zvýšiť efektivitu behania a znížiť riziko zranenia, je správne si tréningy plánovať a dopriať si aj dostatok času na regeneráciu. Tiež treba rozvíjať balans, dbať na správnu obuv a podporovať si svoju snahu vhodnou výživou.
Čítať ďalší článok:
Ako nenechať nedostatok produktivity zruinovať váš deň? Zdieľať na Facebooku