Mnoho ľudí si len nazuje tenisky a vyjde von, aby si urobilo svoj obľúbený okruh. Ak to budete robiť pravidelne, prinesie to výsledky, či už ide o posilnenie zdravia alebo podporenie zdravej hmotnosti.
Často sa však prehliadajú činnosti, ktoré sú na pohľad maličkosťami, no majú význam pre optimálne držanie tela, zlepšenie výkonnosti a urýchlenie regenerácie, vďaka čomu sa vám bude aj chudnúť ľahšie. Ide najmä o zahrievanie a strečing, ktoré ľudia radi ignorujú. Zvyšujú tým pritom aj riziko zranenia.
Pred chôdzou sa ponaťahujte a zahrejte
Pred chôdzou by ste si mali ponaťahovať svaly dolných končatín tak, ako keď sa chystáte na beh. Strečing potrebuje predná i zadná časť stehien, ktoré pri chodení zohrávajú dôležitú úlohu. Postavte sa na jednu nohu, uchopte chodidlo druhej a pritiahnite ho k zadku. Tak natiahnete predok stehna. Urobte to aj s druhou nohou. Strečing zadnej časti dosiahnete buď sedom na zemi s vystretou nohou a predklonom k nej alebo jej vyložením na vyvýšené miesto a predkláňaním sa, kým nepocítite natiahnutie svalu.Pred odchodom z domu by ste tiež mali rozhýbať svoj chrbát. Postavte sa rovno, ruky pokrčte v lakťoch a švihajte nimi zo strany na stranu, aby ste vytáčali trup. Pomôže vám to uvoľniť a zahriať stuhnutý chrbát predtým, ako začnete kráčať.
Po chôdzi nasleduje strečing a masáž s loptičkami
Po príchode domov nezabudnite opäť na strečing zadnej časti stehien. Urobiť to môžete tak, ako sme už písali vyššie alebo predklonom s vystretými nohami a rukami smerujúcimi k špičkám chodidiel.Zároveň treba ponaťahovať bedrá, ktoré stuhnú aj pri krátkej chôdzi. Znížite tým aj bolesť v krížoch. Ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy v kolenách a jednu preložte cez druhú. Následne sa chyťte oboma rukami stehna spodnej nohy a priťahujte ju k sebe tak, aby ste cítili natiahnutie svalov v hornej nohe. Nezabudnite to zopakovať aj s druhou stranou.
Na konci tejto rutiny si ešte môžete zobrať tenisovú loptičku. Položiť ju na zem a postojačky ju rolujte sem a tam chodidlom jednej nohy tak, aby ste si premasírovali a ponaťahovali spodok chodidla. Uľaví sa vám a prospeje to aj stabilite členka.
Čítať ďalší článok:
Alkalická voda – čo je to? Má pre vás nejaký prínos? Zdieľať na Facebooku