InstagramFacebookYoutube
Tréning

Dobrý tréningový partner: Ako istiť svojho kamaráta?

10. októbra 2022
Dobrý tréningový partner: Ako istiť svojho kamaráta?
Trénovať sa dá aj osamote. A efektívne. Niekomu to vyhovuje po každej stránke. Pokiaľ však ide o motiváciu a bezpečnosť tréningu, vo väčšine prípadov je dobrý tréningový partner nenahraditeľný.

Dobrý tréningový partner sa postará o to, že zo seba vydáte aj to, čo ste si mysleli, že v sebe nemáte. Zároveň však zaistí, že vás činka neprivalí. Ak vie istiť správne, dodá svojmu kamarátovi aj potrebnú dávku istoty.

Prečo je istenie tréningovým partnerom dôležité?

Ako sme už spomenuli, istenie je predovšetkým o bezpečnosti pri ťažkých cvikoch. Najčastejšie sa využíva pri tlakoch na lavičke, kedy môže pri tréningu osamote dôjsť k neželanému zavaleniu. A to je veľmi nebezpečné, pokiaľ sa z neho neviete vymaniť. A keď áno, môže to končiť poškodením podlahy.

Článok pokračuje pod reklamou


Sú však aj ďalšie dôvody, prečo by ste mali byť niekým istení, a tie sú z tréningového hľadiska nemenej dôležité. Môžete totiž cvičiť viac opakovaní, robiť pokročilé techniky, akú so vynútené či zhadzované série. To všetko môže urýchliť vaše pokroky. Zároveň vy zo seba vydáte viac, pretože budete istejší a motivovanejší. Zároveň nebudete tak vnímať svoju vlastnú únavu. To tiež môže viesť k lepším pokrokom.

Istenie je kriticky dôležité pri ťažkých cvikoch na lavičke, pri ktorých cvičenec leží pod veľkou činkou. Platí to tiež o drepoch. Menej dôležité z hľadiska bezpečnosti je pri cvikoch s jednoručkami alebo takých, pri ktorých činke nestojí nič v ceste pri jej zhodení. Z hľadiska výkonnosti, keď sa napríklad pokúšate o vynútené opakovania, sa však hodí prakticky pri všetkých cvikoch.

Ako istiť čo najlepšie?

Z vyššie uvedeného jasne vyplýva, že sa vám tréningový partner zíde vždy, keď potrebujete zaistiť maximalizáciu motivácie, výkonnosti a bezpečnosti svojho tréningu. Nie je však istenie ako istenie. Nesprávne istenie môže viesť k strate dôvery i nebezpečným situáciám.

Základom všetkého je dobrá komunikácia. Mali by ste sa dohodnúť na tom, či vám bude pomáhať so zdvíhaním činky zo stojana, či vám bude pomáhať ju tam naspäť uložiť, kedy vám má činku poľahky ťahať hore, kedy najväčšou silou a podobne. „Istič“ by mal vedieť, koľko opakovaní zhruba zvládnete bez istenia a kedy ma byť v strehu.

Pre vás ako cvičenca je zároveň dôležité poznať silu svojho kolegu. Nemal by vás istiť niekto, kto nedokáže zvládnuť plnú záťaž na činke. V zásade platí, že by ste mali byť na podobnej silovej úrovni. Niekedy však ani silný partner nedokáže zvládnuť záťaž sám, a preto je nutné, aby boli dvaja. Často to vidieť pri silových súťažiach.

Určite netreba hovoriť o tom, že u dobrého tréningového kolegu je pri cvičení koncentrácia zameraná plne len na vás a nerozptyľuje sa okolím. Pred cvičením by tiež mohol skontrolovať náčinie a okolie (veci aj ľudí ako potenciálne prekážky), aby vaša pozornosť smerovala len na cvičenie a nič iné.

Možno sa zdá, že sa na istení nedá nič pokaziť, no aj jeho technika je dôležitá. Partner musí zvládnuť v prípade núdze plnú záťaž, a tak musí byť v dobrej pozícii, aby to zvládol čo najskôr. Zároveň musí vedieť asistovanie jemne stupňovať podľa toho, ako sa s činkou trápite. Samozrejme, komunikáciou si viete dohodnúť signály, no aj on musí mať cit pre to, kedy má zabrať menej a kedy viac.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist