InstagramFacebookYoutube
Tréning

Kruhový tréning – čo je to?

02. júla 2018
Kruhový tréning – čo je to?
Je dôležité pochopiť, aká dôležitá je fyzická aktivita pre zdravie človeka. V dnešnej dobe sa na to často zabúda, pretože je ťažké nájsť si čas, prípadne človeka ubíja monotónnosť cvičenia. Tí, ktorí chcú vyťažiť z cvičenia maximum, posilniť svaly, schudnúť a zlepšiť kondíciu, mohli by zvoliť formu kruhového tréningu.

Ten sa stal známy pre svoje pozitívne efekty na postavu človeka a zahŕňa aj zdravotné výhody. Navyše ho netreba robiť viac ako trikrát do týždňa a behom necelých troch hodín týždenne popracujete na svaloch, vytrvalosti, flexibilite, kondícii i na zdraví.

Čo je kruhový tréning?

Kruhový tréning je výborným spôsobom, ako behom jednej jednotky pracovať na svalovej sile a flexibilite, celkovej kondície a vytrvalosti. Jeden tréning je zložený z niekoľkých „kruhov“, pričom každý obsahuje 6 až 10 cvikov, ktoré sa v rámci neho vykonávajú jeden po druhom (buď predpísaný počet opakovaní alebo určitý časový úsek) s čo najmenšími prestávkami (maximálne 30 sekúnd). Po dokončení jedného kruhu nasleduje dlhšia prestávka, ideálne dvoj- až trojminútová. Po nej sa kruh zopakuje toľkokrát, koľko sa naplánovalo.

Článok pokračuje pod reklamou


Cvičenie v rámci kruhového tréningu sa dá prispôsobiť v rámci kondičnej úrovne cvičenia a začiatočník môže využívať menej kruhov a menej cvikov s väčšími časovými prestávkami. Skladba je takisto veľmi variabilná, no mal by obsahovať cviky, ktoré precvičia svaly celého tela. Nikdy by sa preto nemal cvičiť dva dni v rade, ale minimálne trikrát do týždňa s jednodňovou prestávkou. Nezabúdame, že pri vyššej intenzite treba znížiť váhy záťaží, aby ste boli schopní tréning plnohodnotne absolvovať. Pred každým tréningom je dôležité zahriať sa a po ňom urobiť strečing.

Pre koho je kruhový tréning určený?

Kruhový tréning je vhodný pre ľudí, ktorí chcú popracovať na svojom zdraví, chcú schudnúť alebo spevniť svoje telo. Hoci pracuje aj na svalovej sile a hmote, v tomto smere existujú aj efektívnejšie tréningy. Pre bežného cvičenca je však veľmi vhodný a i pokročilý v ňom nájde svoje výhody, hlavne spestrenie svojho programu a „vyšokovanie“ svalov. Ak vás tlačí čas, takisto by ste si ho mohli vybrať. Športovci rôznych odvetví z neho tiež budú mať prospech.

Výhody a nevýhody kruhového tréningu

Výhodou kruhového tréningu je, že sa ním precvičuje celé telo a aj preto sa dá hovoriť o tom, že je časovo efektívny. Ako druhý dôvod tohto tvrdenia je fakt, že v rámci jedného tréningu, ktorý odcvičíte väčšinou do hodiny, sa buduje svalová sila, vytrvalosť a zlepšuje sa i kondícia, čo vedie aj k lepšiemu kardiovaskulárnemu zdraviu. Takisto je vhodný pri spaľovaní tukov.

Medzi jeho ďalšie plus patrí flexibilita jeho zloženia, pretože sa dá vyskladať aj pre domáci tréning s minimom výbavy. Dá sa tiež vyskladať pre cvičencov rôznych kondičných úrovní, vekov či pohlaviu. Môže sa zložiť v ľahšej alternatíve i v poriadne intenzívnej. Skúsení cvičenci ho často využívajú aj na krátke spestrenie svojho dlhodobého tréningového snaženia.

Nie je však všetko také ružové. Hlavne pre začiatočníkov sa sprvoti môže zdať náročný na kondíciu. Ak ho chcete cvičiť so všetkým možným vybavením v posilňovni, môže to byť problém, ak bude naplnená ľuďmi, pretože v krátkom čase potrebujete k dispozícii viac náčinia. Je pomerne náročné aj na samotný priestor. Rizikom môže byť aj snaha absolvovať jeden kruh s čo najmenšími prestávkami medzi cvikmi, kedy sa často zabúda na techniku cvičenia a bezpečnosť.

Pre tých, ktorých alternatíva kruhového tréningu zaujala, prinesieme ešte tento týždeň článok s konkrétnym tréningovým programom. Sledujte nás na Facebooku.

Letný režim, pôvodne z : 26.8.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist