InstagramFacebookYoutube
Tréning

Zlepšite si kondičku a spáľte tuky: Tipy pre úspešný HIIT tréning

9. 1. 2023
Zlepšite si kondičku a spáľte tuky: Tipy pre úspešný HIIT tréning
Vysoko intenzívny intervalový tréning, známy aj pod skratkou HIIT, je efektívnou cestou za vyrysovaným telom vo výbornej kondícii. Môže vám pomôcť zahnať nudu v cvičení a zameriavať sa na rôzne svaly. Ako v ňom dosahovať úspechy?

HIIT tréningy vám umožnia byť trochu kreatívnymi cvičencami a môžete pri nich využiť akékoľvek náčinie, akékoľvek cviky, akékoľvek prostredie. Vedia byť fyzicky náročné, ale tie plody, ktoré budete žať, stoja za to. Užite si zábavu a dosiahnite svoje ciele aj s pomocou nasledujúcich ôsmich tipov:

1. Začnite zľahka – efektívny HIIT tréning nemusí u priemerného cvičenca trvať dlhšie ako 20 minút. Ak len začínate, pokojne môžete začať aj na 10 minútach a postupne ten čas naťahujte. Nezačnite zhurta, lebo to prepálite.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Naučte sa techniku – samozrejmosťou je vyberať do vysoko intenzívneho tréningu také cviky, ktorých korektnú techniku vykonávania ovládate. Ak máte rešpekt zo samotného spôsobu cvičenia pri HIIT, nebojte sa to brať nejaký čas zvoľna a až kým si ho osvojíte, až potom zo seba vydávajte požadované maximum.

3. Nastavte si časovač – základom HIIT tréningu sú intervaly. Keďže sú relatívne krátke a vaše vnímanie času sa môže meniť aj vplyvom únavy či „zóny“, nikdy sa nespoliehajte len na pohľad na hodiny či vlastný odhad. Nastavte si časovať, najlepšie taký, v ktorom sa dajú nastavovať rôzne intervaly.

4. Nebojte sa úprav – nemusíte sa hnať za hranicu svojich schopností, aby ste za rýchly čas získali veľké výsledky. Tým by ste mohli ísť aj proti sebe a riskovali dlhú svalovicu či zranenie. Každým tréningom bude vaša výdrž, sila i výbušnosť lepšia. Ak pri nich máte rezervy, nebojte sa si cviky uľahčiť.

5. Vynechajte náčinie – keď začínate, skúste sa vysoko intenzívnemu intervalovému tréningu venovať bez náčinia. Cviky, ako kľuky, drepy, výpady, skracovačky, poskoky, horolezec, korčuliar a podobne nepotrebujú žiadne náčinie na to, aby boli efektívne. Dokonca ani u pokročilejšieho cvičenca.

6. Okoreňte si cvičenie – tréningu HIIT sa venujte len dva, maximálne trikrát týždenne, aby ste mali dostatok času na regeneráciu. Medzitým si však svoju týždennú rutinu doplňte o iné druhy cvičenia, ako je kardio, posilňovanie či joga.

7. Neobmedzujte sa miestom – najlepšie na vysoko intenzívnom intervalovom cvičení je, že vám pomôže páliť tuky hocikde. Potrebujete len dostatok miesta na pohyb. Môžete tak cvičiť aj doma či na hotelovej izbe.

8. Počúvajte svoje telo – ak sa necítite dobre, do vysoko intenzívneho cvičenia sa nehrňte. Samé o sebe predstavuje veľkú záťaž. Ak už počas neho nestačíte s dychom, pokojne si dajte prestávku a vydýchajte sa. Ak vás niečo začne bolieť, s cvičením prestaňte. Myslíte na dlhodobé vyhliadky.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist