InstagramFacebookYoutube
Tréning

Šesť cvikov, ktoré predchádzajú strate svalov

2. 3. 2023
Šesť cvikov, ktoré predchádzajú strate svalov
Niekedy sa svalovej strate zabrániť nedá, no vždy stojí za to snažiť sa ju obmedziť. Či už chudnete, máte v diéte nedostatok bielkovín alebo starnete, mali by ste venovať pozornosť tomu, aby ste o svaly neprichádzali.

Pomôcť s obmedzením straty svalovej hmoty vám môžu dve základné veci – kvalitná strava bohatá na bielkoviny a silový tréning. Pri posilňovaní je zase dobre venovať pozornosť výberu cvikov. Nie každé majú totiž rovnaký vplyv na stimuláciu svalového rastu a teda i obmedzenie svalového úbytku. Nasledujúcich šesť by ste mali určite do svojho tréningu zaradiť.

Mŕtve ťahy

Tento cvik najvýznamnejšie pomôže človeku v bežnom živote, pretože sila nadobudnutá pri jeho cvičení pomáha pri prenášaní bremien (tu môže byť nápomocná aj tzv. farmárska chôdza) a dvíhaní vecí zo zeme so zníženým rizikom zranení chrbta. Pri prevencii straty svalov je skvelý, pretože sa naraz zameriava na množstvo svalov od vrchu až po spodok tela.

Článok pokračuje pod reklamou


Drepy

Drepy by mal robiť tiež každý, pretože tiež pomáhajú k bežnému fungovaniu nášho tela. Nemusíte ich pritom robiť s príliš ťažkými váhami. A hoci aktivujú prevažne svaly dolnej časti tela, pracuje pri nich aj stred tela – brucho, spodná časť chrbta i stabilizačné svaly.

Tlaky na lavičke

Benčpres, alebo tlaky na lavičke, je ďalší základný viackĺbový cvik, ktorý sa tentoraz zameriava na hornú časť tela. Precvičuje najmä hrudník, no zapájajú sa do činnosti aj tricepsy a ramená.

Príťahy

Po svaloch nôh je významnou svalovou skupinou chrbát, ktorý efektívne precvičíte rôznymi druhmi príťahov zameraných na strednú a hornú časť chrbtového svalstva. Strata svalov v tejto oblasti môže viesť k zhoršeniu držania tela, zraneniam či bolesti. Skúsiť môžete príťahy veľkej činky v predklone, príťahy jednoručky v predklone, veslovanie na spodnej kladke a podobne.

Výpady

Výpady sú po drepoch ďalším dobrým cvikom na precvičenie dolnej časti tela, vrátane lýtok, stehien a zadku. Keďže pohyb vychádza vždy z jednej nohy a precvičujete si aj balans, pomôže vám to aj pri kráčaní, kráčaní do schodov či prekračovaní/preskakovaní rôznych objektov.

Tlaky v stoji

Či už ich budete robiť s veľkou činkou alebo jednoručnou, tlaky na ramená sú dôležité pre obmedzenie zranení v jednej z na zranenia najnáchylnejších oblastí tela. Ramená sú dôležité pre mnoho pohybov z bežného života, pretože kontrolujú pohyby rúk. Preto nechcete prichádzať o ich svalový objem.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist