InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Čo vyhľadávať a na čo si dať pozor pri kúpe proteínu?

22. marca 2023
Čo vyhľadávať a na čo si dať pozor pri kúpe proteínu?
Bielkoviny sú kriticky dôležitou makroživinou, ktorá je ešte podstatnejšia pre športovcov a jedincov, ktorí sa snažia budovať svalovú hmotu. Táto skupina ľudí preto často siaha na proteínové doplnky výživy. Na čo by si mali pri ich kúpe dať pozor?

Proteíny, či už srvátkové, kazeínové alebo iné, sú pohodlnou a efektívnou pomôckou k naplneniu dennej potreby bielkovín. A hoci ide o jeden z najbežnejších a najdostupnejších suplementov, netreba svoj výber obmedzovať len na obsiahnuté množstvo bielkovín a cenu.

Pri výbere proteínu by ste sa mali zamerať aj na niektoré pridané látky. Z nich časť bude vítaná a časť pre vás nemusí byť až taká prínosná. Pre magazín the Box na ne poukázal výživový expert Robert Wildman.

Článok pokračuje pod reklamou


Ingrediencie, na ktoré si dať pozor

Výrobcovia doplnkov výživy sa snažia zvýšiť obsah bielkovín pridaním niektorých druhov aminokyselín, kreatínu alebo iných ingrediencií založených na dusíku. Ide o lacný trik, ktorým sa nič neporušuje, no ktorým sa môže znižovať kvalita produktu a najmä jeho cenová efektívnosť z pohľadu konzumenta.

Najčastejšie tento trik výrobcovia realizujú pridávaním glycínu, taurínu a kreatínu. Posledné dve látky sa pritom vôbec nevyužívajú ako stavebné bloky pri tvorbe bielkovín v svaloch. Glycín tak využívaný byť môže, no je najmenej dôležitou aminokyselinou a slúži len na riadenie množstva esenciálnych aminokyselín.

Ingrediencia, ktorú by ste mali vyhľadávať

Na druhú stranu, ako meradlo kvality proteínu by ste mohli využívať obsah leucínu, čo je najdôležitejšia aminokyselina z rozvetvených aminokyselín (BCAA), ktorá je dôležitá pre svalový rast a zlepšenie výkonnosti a sily.

Ak sú do produktu pridávané iné ingrediencie, leucín sa riedi a jeho potenciál sa redukuje. Mliečne proteíny ho obsahujú najviac – tvorí asi 11 percent celkového bielkovinového obsahu. Vyhľadávajte preto doplnky výživy, ktoré špecifikujú obsah jednotlivých aminokyselín a ktoré obsahujú aspoň 10 percent leucínu. Ak je jedna dávka srvátkové proteínu 25 gramov, leucín by mal mať váhu 2,5 gramu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist