Proteíny, či už srvátkové, kazeínové alebo iné, sú pohodlnou a efektívnou pomôckou k naplneniu dennej potreby bielkovín. A hoci ide o jeden z najbežnejších a najdostupnejších suplementov, netreba svoj výber obmedzovať len na obsiahnuté množstvo bielkovín a cenu.
Pri výbere proteínu by ste sa mali zamerať aj na niektoré pridané látky. Z nich časť bude vítaná a časť pre vás nemusí byť až taká prínosná. Pre magazín the Box na ne poukázal výživový expert Robert Wildman.
Ingrediencie, na ktoré si dať pozor
Výrobcovia doplnkov výživy sa snažia zvýšiť obsah bielkovín pridaním niektorých druhov aminokyselín, kreatínu alebo iných ingrediencií založených na dusíku. Ide o lacný trik, ktorým sa nič neporušuje, no ktorým sa môže znižovať kvalita produktu a najmä jeho cenová efektívnosť z pohľadu konzumenta.Najčastejšie tento trik výrobcovia realizujú pridávaním glycínu, taurínu a kreatínu. Posledné dve látky sa pritom vôbec nevyužívajú ako stavebné bloky pri tvorbe bielkovín v svaloch. Glycín tak využívaný byť môže, no je najmenej dôležitou aminokyselinou a slúži len na riadenie množstva esenciálnych aminokyselín.
Ingrediencia, ktorú by ste mali vyhľadávať
Na druhú stranu, ako meradlo kvality proteínu by ste mohli využívať obsah leucínu, čo je najdôležitejšia aminokyselina z rozvetvených aminokyselín (BCAA), ktorá je dôležitá pre svalový rast a zlepšenie výkonnosti a sily.Ak sú do produktu pridávané iné ingrediencie, leucín sa riedi a jeho potenciál sa redukuje. Mliečne proteíny ho obsahujú najviac – tvorí asi 11 percent celkového bielkovinového obsahu. Vyhľadávajte preto doplnky výživy, ktoré špecifikujú obsah jednotlivých aminokyselín a ktoré obsahujú aspoň 10 percent leucínu. Ak je jedna dávka srvátkové proteínu 25 gramov, leucín by mal mať váhu 2,5 gramu.
Čítať ďalší článok:
Ako vyzerá 100 kalórií pri jednotlivých druhoch ovocia? Zdieľať na Facebooku