Ak pravidelne behávate alebo sa venujete inej aeróbnej aktivite, vyladenie vášho príjmu kávy vám môže pomôcť zvýšiť vašu výkonnosť. Na otázku, či je lepšie ju piť pred behom alebo po jeho skončení, sa zamerala Melissa Rodenburgová z Womens Running.
Káva pred behom
Okrem toho, že vás káva môže prebrať, vedci preukázali, že kofeín v nej obsiahnutý môže mať pozitívny vplyv na vašu rýchlosť a vytrvalosť. Ak sa pred behom cítite unavene, experti odporúčajú vypiť kávu a následne si na 20 minút zdriemnuť.Výskumami sa tiež prišlo na to, že okrem zlepšenia výkonnosti by káva mohla mať pozitívny vplyv aj na vašu mentálnu odolnosť počas vyčerpávajúceho cvičenia. Znamená to, že ľahšie budete pri behu prekonávať svoje hranice a dosahovať nové ciele.
Otázkou je, aké množstvo kávy vám to zaručí. Odporúča sa také množstvo kávy, ktoré obsahuje 100 až 300 miligramov kofeínu. Keďže naše telá sú odlišné, treba experimentovať a zistiť metódou pokus-omyl, aké množstvo vám najviac vyhovuje.
Kávu by ste sa bežných okolností mali vypiť 30 až 60 minút pred behom. Na načasovanie vplýva aj druh behu. Iné je to pri krátkych intenzívnych behoch a iné pri dlhých maratónoch. Opäť je najlepšie naučiť sa to skúšaním rôznych časov.
A nezabúdajte tiež na to, že káva má schopnosť urýchliť tráviace procesy. Opäť musíte spoznať, ako vaše telo reaguje, aby vás to nezaskočilo počas behu. A tiež zabudnite na mlieko či cukor. Väčšina výskumov sa týkala čiernej kávy a nie je preverené, ako by ďalšie ingrediencie ovplyvnili jej účinnosť.
Káva po behu
Hoci je pravdepodobnejšie, že budete kávu chcieť piť pred behom, aby ste si zvýšili vašu výkonnosť, aj káva po behu môže byť pre vás užitočná a nie je nič zlé na tom, ak si ju necháte práve na obdobie po tréningu.Kofeín konzumovaný so sacharidmi po tréningu by mohol pomôcť efektívne doplniť telu glykogénové zásoby. Praktickým plusom je aj to, že najmä po včerpávajúcom behu sa vďaka káve budete cítiť sviežejšie počas zvyšku dňa a lepšie sa budete koncentrovať na vaše povinnosti.
Káva vám tiež pomôže znížiť riziko niektorých chronických ochorení a je bohatá aj na vitamín B2 a horčík. Nezabudnite však zvýšiť aj príjem tekutín, aby ste zostali hydratovaní. Nepite ju pritom menej ako šesť hodín pred spaním, aby ste si neohrozili kvalitu spánku. Stále platí, že najlepším nástrojom regenerácie je kvalitný spánok.
Čítať ďalší článok:
Beh pre zdravie: 9 prínosov pravidelného behania pre naše telo Zdieľať na Facebooku