Vo svete je čoraz populárnejší oklúzny tréning, pri ktorom sa obmedzuje prietok krvi do svalov využitím gumovej bandáže alebo obväzov okolo trénovanej svalovej oblasti. Vedci však prišli na to, že jeho vplyv by v prípade tréningu rúk napodobňujú aj neúplne opakovania.
Toto zistenie je pozitívne, pretože cvičenie s neúplnými opakovaniami je jednoduchšie, ako tréning s oklúziou, ktorý je nepohodlný, vyžaduje si dodatočné vybavenie i čas a sami často ani neviete, či ste sval obviazali dostatočne.
Masahiro Goto a kolektív v roku 2019 zrealizovali experiment, do ktorého zapojili 44 mladých, trénovaných mužov. Rozdelili ich do dvoch skupín – jedna cvičila tricepsové extenzie na lavičke v plnom rozsahu pohybu, druhá len v neúplnom (uhol v lakti od 45 do 90 stupňov).
Na začiatku sa urobili prispôsobenia vo váhach na činke každému subjektu, aby každý robil osem opakovaní s jeho maximom pre 8 opakovaní. Každý tréning zahŕňal tri série, cvičilo sa trikrát týždenne po dobu osem týždňov.
Vedci následne zistili, že neúplne opakovania viedli k vyššej hladine laktátu v krvi, väčšej fyziologickej aktivite počas kontrakcie a väčšiemu rozšíreniu oblasti s okysličeným hemoglobínom. Z praktického hľadiska viedli k väčšiemu zväčšeniu objemu tricepsu a k väčšiemu zvýšeniu jeho izometrickej sily.
Pri cvičení s neúplnými opakovaniami tak dochádzalo k rovnakému účinku, ako pri oklúznom tréningu. Je možné predpokladať, keď to fungovalo pri tricepse, tak to bude fungovať aj pri bicepse. Čo však cviky na ostatné svalové partie?
Napríklad pri drepoch nie sú pre inú anatómiu nôh neúplne opakovania odporúčané. Je to preto, lebo počas celého rozsahu pohybu sú svaly nôh stimulované a dochádza ak k určitej oklúzii a svalovej hypoxii.
Pri predkopávaniach či zakopávaniach by to však fungovať mohlo, keďže princíp pohybu je v tomto prípade podobný, aký je pri vykonávaní bicepsových zdvihov či tricepsových extenzií.
Čítať ďalší článok:
Aké je spojenie medzi silou úchopu a dlhovekosťou? Zdieľať na Facebooku