InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Tipy a triky pre ženy, ktoré chcú trénovať na bicykli doma

Autorka: Lucka  /   20. 5. 2023
Tipy a triky pre ženy, ktoré chcú trénovať na bicykli doma
Posilňovňa nie je vaše obľúbené teritórium? Potom môžete skúsiť cvičiť doma. A efektívnym nástrojom na podporu kardiovaskulárneho zdravie a chudnutia je cvičenie na stacionárnom bicykli.

Stacionárny bicykel či cyklistický trenažér vám môže poskytnú efektívny tréning bez toho, aby ste rušili spolubývajúcich či susedov. Nevyžaduje veľa miesta. No aj on, ako každý druh cvičenia, môže byť o niečo efektívnejší, ak venujete pozornosť spôsobom jeho vylepšenia. A k tomu vám pomôžu aj nasledujúce tipy a triky.

Ako správne sedieť na bicykli?

Ak sedíte na bicykli príliš nízko, nebudete využívať plný rozsah pohybu a môže to škodiť aj vašim kolenám. Práve preto je dôležité sedieť na bicykli správne. Vo všeobecnosti platí, že sedlo by malo byť zhruba na úrovni kosti, ktorá vyčnieva dopredu v prednej časti vašich bedier.

Článok pokračuje pod reklamou


Či nebude treba sedlo mierne zvýšiť alebo znížiť, to si už musíte určiť pri skúške posedu. Vaša noha by sa v priebehu pohybu mala natiahnuť do pozície šiestich hodín a kolena nezovierajú uhol menší ako 25 až 35 stupňov.

Pozícia riaditeľ je už viac o osobných preferenciách, no pre začiatočníkov sa odporúča, aby boli vyššie ako sedlo. Pri šliapaní by ste mali uvoľniť napätie z ramien a krku, čo dosiahnete aj zmiernením sily úchopu. Snažte sa mať hlavu hore a hrudník otvorený, aby sa vám ľahšie dýchalo.

Na čo sa koncentrovať viac?

Mnohí začiatočníci sa pýtajú, či je pri bicyklovaní dôležitejšie sledovať rýchlosť alebo odpor. Ideálne ide o kombináciu oboch faktorov. Vysoká rýchlosť pri žiadnom odpore má pre vás veľmi nízko hodnotu. Zábavné je, keď striedane rôzne nastavenia záťaže či keď do cvičenia zapájate šprinty. A čím viac si to užijete, tým pravdepodobnejšie je, že pri tom zostanete.

Aký náročný by tréning mal byť?

Náročnosť tréningu je plne vo vašej réžii. Niekedy chcete budovať silu, a tak si nastavíte väčšiu záťaž. Niekedy chcete budovať výdrž, tak si nastavíte nižšiu záťaž a na bicykli strávite viac času. Niekedy chcete zlepšovať kondíciu, ak skúšate vysoko intenzívny intervalový tréning.

Ako si dodať energiu pred tréningom?

Ak pôjdete bicyklovať hneď ráno a neplánujete vysoko intenzívny tréning, často si vystačíte aj so šálkou kávy a po docvičení si dáte proteínový nápoj. Pred intenzívnym tréningom by ste si však mali dodať energiu zo sacharidov a trochu bielkovín 30-60 minút pred začiatkom. Vyhýbajte sa však ťažkým jedlám, aby vám nebolo zle. Ak máte väčšie jedlo, počkajte s tréningom aspoň dve hodiny.

Čo urobiť po skončení tréningu?

Po každom bicyklovaní by ste sa mali venovať strečingu. Klasické naťahovanie zadnej časti stehien a prednej časti stehien postačí. Ideálne je doplniť ho strečingom sedacieho svalu Gluteus medius a ak chcete, ponaťahujte si aj lýtka. Venujte tomu dokopy aspoň päť minút.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist