InstagramFacebookYoutube
Výživa

Získajte viac vitamínu K z týchto jedál ako zo suplementu

20. 6. 2023
Získajte viac vitamínu K z týchto jedál ako zo suplementu
Asi viete, v ktorých jedlách nájdete vitamín C či dokonca vitamín A. Mnoho ľudí si však nevie predstaviť, z ktorých jedál by mohli získavať vitamín K, ktorý by mal byť tiež dôležitou súčasťou našej stravy.

Vitamín K podporuje zdravie kostí a zdravé regulovanie zrážania krvi. Tento pojem v skutočnosti predstavuje zoskupenie dvoch v tuku rozpustných vitamínov, ktoré majú podobnú štruktúru a funkciu, no s odlišnými absorpciami, biologickou dostupnosťou a zdrojmi.

Vitamín K1 je bežnejší v našej strave, lebo ho nájdeme v ovocí, zelenine a rastlinných olejoch. Vitamín K2 sa nachádza v niektorých živočíšnych produktoch a fermentovaných jedlách. Medzi najlepšie zdroje patria:

Článok pokračuje pod reklamou


Kel – varený kel obsahuje 531 mcg vitamínu K na pol šálky, čo je viac ako 400 percent dennej odporúčanej dávky. Obsahuje pritom aj iné cenné živiny, ako vitamíny A, B6 a C, vápnik, draslík, meď či mangán.

Mangold – je mimoriadnym zdrojom vitamínov A a K, ako aj dobrým zdrojom vitamínu C a horčíka. Jedna šálka vareného mangoldu obsahuje 477 percent dennej odporúčanej dávky vitamínu K.

Špenát – surový špenát obsahuje 145 mcg vitamínu K na jedno šálku, čo je viac ako 100 percent dennej odporúčanej dávky. Okrem neho je bohatý aj na vitamín C, karotenoidy, kyselinu listovú, železo či vápnik.

Syr s modrou plesňou – syry sú kvalitnými zdrojmi vitamínu K a najmä tie s modrou plesňou. Tie obsahujú až 440 mcg tejto živiny na 100-gramovú porciu. Cenný je aj obsah vápnika.

Brokolica – varená brokolica obsahuje 110 mcg vitamínu K na polovicu šálky, čo je zhruba 90 percent odporúčanej dennej dávky. Obsahuje aj veľa vlákniny, vitamínu C, železa či draslíka.

Bravčové kotlety – na 85 gramov mäsa pripadá 59 mcg vitamínu K, čo je asi polovica odporúčanej dennej dávky. Nájdete v nich aj draslík, vitamín D, B6, B12 a samozrejme aj bielkoviny.

Listový kel – v uvarenom stave obsahuje na pol šálky asi 386 mcg vitamínu K, čo je viac ako 300 percent odporúčanej dennej dávky. Vitamín C, vitamín A, kyselina listová, horčík a vápnik sú tiež zastúpené v hojnom množstve.

zdroj: Men´s Health


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist