InstagramFacebookYoutube
Tréning

Cvičíte, keď je horúco? Toto musíte vedieť

19. 6. 2023
Cvičíte, keď je horúco? Toto musíte vedieť
Ak ste prepadli cvičeniu a vzdať sa ho počas leta nie je myšlienka, ktorá by vás lákala, musíte vedieť, ako si poradiť s horúcimi dňami, ktorých býva každým rokom viac. Ak dodržíte pár jednoduchých zásad, svoj tréningový cyklus nebudete musieť prerušovať.

Je asi logické, že nie je dobrý nápad cvičiť pri vysokej teplote dlho alebo vo vysokej intenzite. Okrem toho, že nadmerné potenie je nepríjemné, hrozí vám aj vyčerpanie a kolaps. Ako toto riziko obmedziť na minimum?

Cvičte skoro ráno alebo večer

Toto je asi prvá rada, ktorú vám každý dá. A je to logické – skoro ráno ešte nie je prostredie tak vyhriate, večer už sa ochladzuje. Zároveň je samozrejmé, že sa vyhnete cvičeniu v najhorúcejších časoch dňa, teda od jedenástej do štvrtej hodiny. Výnimkou môžu byť len klimatizované priestory, ak cvičíte vnútri. Ak sa nevyhnete vplyvu tepla, môžete sa ochladiť ľadovou vestou a pitím studenej vody, aby ste ochladili svoj organizmus.

Článok pokračuje pod reklamou


Zmeňte priority vo svojom tréningu

V teplom prostredí nie je odporúčané venovať sa vysoko intenzívnym fyzickým činnostiam, no to neznamená, že musíte cvičenie vypustiť úplne. Postačí, ak len zmeníte svoje priority a namiesto tvrdého tréningu absolvujete nejaký menej intenzívny, ktorým udržíte telo v pohybe, precvičíte svaly a podporíte regeneráciu – príkladom je joga, pilates či cvičenie s ľahšími váhami vo vychladenej miestnosti.

Prispôsobte pitný režim poteniu

Počas cvičenia zvyšujeme výdaj vody naším telom a počas teplých dní sa tiež potíme častejšie, čo treba zohľadniť pri plánovaní pitného režimu. Jednoducho povedané – v teplejšom prostredí musíte piť viac vody. Tým zabránite dehydratácii, ktorá má negatívny vplyv na vašu fyzickú i duševnú výkonnosť, vrátane zabezpečenia optimálneho fungovania tela.

Nezabudnite na elektrolyty

Pri potení počas fyzickej činnosti a hlavne v teplom prostredí prichádzame o elektrolyty, najmä sodík (čo naznačujú aj biele fľaky na prepotenom oblečení), ktoré sú nevyhnutné pre zaistenie základných životných funkcií. Okrem vody tak treba myslieť aj na zvýšený príjem elektrolytov počas cvičenia. Môžete tak urobiť pomocou iontových nápojov alebo napríklad aj obyčajnou vodou, v ktorej zmiešate polievkovú lyžicu cukru, menej ako štvrtinu čajovej lyžičky soli a citrónovú šťavu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist