InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Medzi časom zaspávania a demenciou je prekvapivé spojenie

24. septembra 2023
Medzi časom zaspávania a demenciou je prekvapivé spojenie
V minulosti sa už našli vedecké štúdie, ktoré preukázali vplyv spánku na pamäť a demenciu. Jedna z novších štúdií prišla na to, aký vplyv môže mať čas odchodu do postele na riziko demencie.

Kvalita spánku môže mať vplyv na fyzické i mentálne zdravie. Vedci z Číny, Švédska a Veľkej Británie v septembri 2022 zverejnili zistenia svojej analýzy 1982 čínskych ľudí v priemernom veku 70 rokov, z ktorých nikto nemal na začiatku štúdie symptómy demencie.

V priemere o 3,7 roku neskôr malo 5 percent subjektov diagnostikovanú demenciu. Najväčšie riziko mali ľudia vo veku 60 až 74 rokov, pričom u pohlaví bolo väčšie riziko u mužov.

Článok pokračuje pod reklamou


Vedci zistili, že dlhší spánok bol spojený s jemným nárastom rizika demencie. Tí, čo spávali viac ako 8 hodín za noc, mali pravdepodobnejší kognitívny úpadok. Rozdielový však bol aj čas odchodu do postele.

Osoby, ktoré zaspávajú v skorých večerných hodinách majú riziko demencie vyššie. Vedci vyvodili záver, že každá hodina pred desiatou hodinou zvyšovala riziko demencie až o 25 percent.

Vedci špekulujú, či skoršie zaspávanie nesúvisí aj s narušeným cirkadiánnym rytmom, ktorý ovplyvňuje aj starnutie. Kvalitu spánku ovplyvňujú aj častejšie návštevy záchoda a tieto prerušenia spánku môžu viesť k zmene mozgovej štruktúry.

„Je tiež možné, že ľudia v počiatočných štádiách demencie zažívajú únavu mozgu skôr počas dňa, čo ich vedie k skoršiemu zaspávaniu. Západ slnka má dobre známy vplyv na ľudí náchylných na demenciu, pretože sa večer stavajú zmätení a dezorientovaní,“ povedal doktor Michael Breus pre healthline.

Nedostatkom spomínanej štúdie je, že nezohľadňovala dĺžku a kvalitu skutočného spánku. Tá je pritom považovaná za kľúčový faktor pre kognitívne zdravie a riziko demencie. Poruchy spánku by mohli situáciu zhoršovať. Kanadskí vedci zistili, že by nespavosť mohla viesť k problémom s pamäťou.

Rizikovými faktormi pre rozvoj demencie sú okrem spánku aj zápaly plynúce zo zlozvykov v životnom štýle, genetika, neliečená a dlhodobá depresia, neschopnosť mozgu využívať korektne inzulín a abnormálne množstvo Tau proteínov v mozgu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist