HIIT pozostáva zo striedania intervalov, v ktorých pracujete vo veľkej až maximálnej intenzite, a intervalov, v ktorých oddychujete alebo cvičíte v minimálnej intenzite. Je to náročný, ale zaujímavý a časovo efektívny pôsob cvičenia – hotoví môžete byť už za 20 minút.
Výhodu HIIT je aj to, že kalórie nepálite len počas samotného cvičenia. Aj niekoľko hodín po docvičení budete mať zrýchlený metabolizmus.
Ak hľadáte cviky, ktoré sú vhodné pre tento druh cvičenia a môže ich využívať aj začiatočník, prinášame vám nasledujúcich 12. Ich plusom je, že ich môžete cvičiť kdekoľvek – stačí vám váha vlastného tela:
Drepy – absolútne základný cvik, ktorým precvičíte dolnú časť tela a začiatočníci sa pri ňom aj zadýchajú. Do činnosti sa však zapája aj stred tela, čo mnohí nedoceňujú.
Kľuky – väčší dôraz na hornú časť tela ponúkajú kľuky, ktorými precvičíte najmú hrudník, ramená a tricepsy. Tiež však aktivujete aj stred tela.
Jumping Jacks – tento cvik je výborný na budovanie kondície a je veľmi jednoduchý – ide o poskoky s odrazom znožmo, ktoré poznáte aj z telesnej výchovy.
Výpady – tento cvik je výborný na rozvoj nôh, sedacích svalov i koordinácie. Potrebujete naň len o trochu viac miesta v porovnaní s drepmi.
Výpady s výskokom – alternatíva výpadov s výskokom pomáha budovať výbušnosť a zároveň zvyšuje kalorický výdaj.
Drepy s výskokom – to isté ako u výpadov s výskokom sa dá napísať aj u drepov s výskokom. Akurát sú o čosi jednoduchšie, keďže sa cvičia s dvoma nohami naraz.
Angličáky – výborným cvikom na podporenie kondície, chudnutie i koordinácie sú tzv. burpees. Sú však vhodnejšie až vo fáze, kedy začnete opúšťať začiatočnícku úroveň.
Horolezec – tento cvik je výborný predovšetkým pre pálenie tukov a budovanie sily stredu tela. A hoci nimi v zásade nevykonávate žiaden pohyb, posilnite si aj ramená.
Vysoké kolena – využívajú sa často ako zahrievanie pred behom, no aj samé o sebe poskytnú impulz pre zlepšenie kondície a podporu chudnutia.
Zakopávanie – podobným nenáročným cvikom sú zakopávania, ktoré sú vhodné pre začiatočníkom a dodajú pestrosť cvičeniu, keď sa striedajú napríklad s vysokými kolenami.
Korčuliar – tento cvik je už o trochu pokročilejší, no je zábavný a ľahko sa učí. Precvičíte ním do určitej miery takmer celé telo, predovšetkým dolnú a strednú časť.
Boxovanie – väčšina cvikov zapája do cvičenia aj nohy. Aj tieňové boxovanie bez vreca, no nie až do takej miery. Vďaka nemu im doprajete oddych a vy budete pokračovať v cvičení.
Čítať ďalší článok:
17 jednoduchých tipov, ktoré vás udržia motivovaných Zdieľať na Facebooku