Vedci tvrdia, že jedenie menších jedál a obmedzenie príjmu kalórií sa ukázalo ako efektívnejšia cesta manažovania telesnej hmotnosti ako prerušená hladovka, počas ktorej je príjem potravy obmedzený len na určité časové obdobia počas dňa.
Žurnál Americkej asociácie srdca (AHA) pred časom zverejnil výsledky výskumu, v ktorom pracovníci Školy medicíny Univerzity Johnsa Hopkinsa skúmali diétu a spánkový režim 547 dospelých ľudí počas šesťmesačného obdobia.
Účastníci štúdie zaznamenávali svoju aktivitu a stravu cez mobilnú aplikáciu, vďaka čomu vedci vedeli zistiť, koľko času ubehlo medzi zobudením a jedením, ako aj medzi prvým a posledným jedlom dňa a čase medzi posledným jedlom a spánkom.
Na základe analyzovaní získaných údajov dospeli výskumníci k záveru, že načasovanie jedál nemalo spojitosť so zmenou hmotnosti. Preto bežným ľuďom neodporúčajú časovo obmedzené jedenie za stratégiu pre dlhodobé chudnutie. Zistili však, že menej malých jedál denne bolo možné spojiť s chudnutím.
Aké zaujímavosti ešte výsledky štúdie prinášajú? Priemerný čas od zobudenia k jedeniu bol 1,6 hodiny, priemerná doba medzi prvým a posledným jedlom dňa bol 11,5 hodiny a nebola spojená so zmenou hmotnosti. Medzi posledným jedlom a spánkom ubehli v priemere 4 hodiny a priemerná dĺžka spánku bola 7,5 hodiny.
Priemerný vek testovanej vzorky bolo 51 rokov a väčšinu tvorili vysokoškolsky vzdelané ženy. Je preto nejasné, či by sa tieto zistenia dali aplikovať aj na inú vzorku.
Čítať ďalší článok:
Chcete mať menej vrások? Tieto jedlá ich množstvo obmedzujú! Zdieľať na Facebooku