Na Nature Food boli v tomto roku zverejnené závery štúdie, podľa ktorej vedú k priberaniu najmä tri tendencie v našej strave, ktoré sa týkali rýchlosti jedenia a nutričného profilu jedál.
Do štúdie vedenej Dr. Terou Fazzinovou z Kansaskej univerzity sa zapojilo 35 účastníkov vo veku 18 až 50 rokov, ktorý si udržovali svoju hmotnosť šesť mesiacov. Následne dostali voľnosť – mohli toho zjesť toľko, koľko chceli. Museli však dodržiavali kritéria diét, ktoré mali subjekty rôzne - niektorí konzumovali stravu s minimom spracovaných jedál, niektorí s polovicou jedál tvorených vysoko spracovanými jedlami. Po dvoch týždňoch si diéty vymenili.
Výskumníci analyzovali údaje zozbierané od účastníkov o tom, ako rýchlo jedli, koľko kalórií prijímali a koľko bielkovín, sacharidov, cukru, tukov a sodíka obsahovali ich jedlá.
Výsledky ich neprekvapili. Bez ohľadu na rozdiely v diétach mali účastníci, ktorí mali vo zvyku jedávať rýchlejšie, konzumovať na kalórie bohatšie jedlá a jesť viac veľmi chutných jedál (bohaté na tuky, sodík, cukor či sacharidy), mali vyšší príjem energie, a tak aj viac pribrali.
Ak teda nechcete priberať, musíte o jedlách, ktoré konzumujete premýšľať. Začína to tým, že obmedzíte nakupovanie vysoko spracovaných potravín. Tiež si treba uvedomovať obsah kalórií v jedlách a obmedzovať porcie tých na kalórie bohatých. V neposlednom rade si treba jedlo vychutnávať a jesť pomalšie.
Pomalé jedenie znižuje riziko prejedenia tým, že mozog stihne spracovať signál o tom, že už ste nasýtení. A k väčšiemu a dlhšiemu nasýteniu napomáhajú jedlá, ktoré obsahujú veľa bielkovín a vlákniny.
Čítať ďalší článok:
7 jednoduchých cvikov pre efektívny domáci tréning nôh Zdieľať na Facebooku