Schoenfeld priznal, že v poslednom čase podobnej otázke čelil veľmi často, pretože tento štýl tréning priťahuje množstvo ľudí. Nanešťastie, radí ho skôr do kategórie módnych výstrelkov, ktoré sú nadmerne zveličené.
„Podľa zástancov super pomalého cvičenie je najväčším atribútom tejto techniky to, že sa obmedzuje švihový pohyb počas cvičenia, čím sa zvyšuje stimulovanie cieľového svalu. Okrem toho, znížením zotrvačnosti pohybu sa má znížiť aj riziko zranenia. Znie to logicky, pravda? No, nie úplne. Vplyv zotrvačnosti v pohybe je veľmi prehnaný,“ poznamenal.
Ak sa váha, s ktorou cvičíme, hýbe kontrolovaným spôsobom, väčšinu práce odvedie cieľový sval a zotrvačnosť v pohybe nebude mať veľký vplyv. Pri dodržaní techniky vykonávania hocakého cviku neurobí rozdiel v rámci prevencie spomalenie rýchlosti jeho vykonávania.
„U tých, čo trénujú so správnou technikou tradičným spôsobom je miera zranení extrémne nízka. Preto to odôvodnenie super pomalého pohybu nesedí,“ povedal Schoenfeld.
Podľa experta dokonca super pomalé cvičenie nie je optimálne pre dosahovanie maximálneho svalového rozvoja. Váhy na činkách totiž musia byť veľmi ľahké, aby kompenzovali veľmi pomalé tempo opakovaní. V excentrickej/negatívnej fáze opakovania tak cvičenec prichádza o potenciál stimulácie, ktorý by mu zaručili väčšie váhy. A excentrická/negatívna fáza je pre podporenie svalového rastu možno aj tá najdôležitejšia.
Navyše, super pomalé cvičenie je mimoriadne únavné. Pre väčšinu ľudí sa také tempo opakovaní stane neznesiteľným a tréningové rutiny ich unudia za veľmi krátky čas, čo zvýši odpor k cvičeniu. A keď necvičíte, nemáte žiadne výsledky.
Podstatné teda je dbať na správnu techniku vykonávania cvikov a držať sa tradičného tempa, ktoré vám umožní využiť väčšie váhy a stimuluje rast lepšie bez toho, aby sa u vás nezvyšoval odpor k cvičeniu. Sem-tam však nie je zlé zaradiť super pomalé cvičenie do tréningu, ak ste narazili na stagnáciu. Vo väčšine prípadov však tradičný prístup vyhráva.
Čítať ďalší článok:
Čo získate vylúčením mäsa zo stravy? Tieto tipy vám s vegánstvom pomôžu Zdieľať na Facebooku