InstagramFacebookYoutube
Výživa

Ako funguje konopný proteín a prečo ho užívať denne?

Autor: PR článok  /   25. januára 2024
Ako funguje konopný proteín a prečo ho užívať denne?
Zdroj foto: stock.adobe.com


Vďaka konopnému proteínu je možné posilniť imunitný systém u človeka a postarať sa tak o celkové posilnenie organizmu. A to nielen pri fyzickej záťaži ako je cvičenie, ale aj pri bežnom dennom stravovaní. Je vzácny svojimi zložkami, nutričnými hodnotami, v neposlednom rade napomáha pri detoxikácii tela tým, že z tela odvádza škodlivé toxíny a ťažké kovy.

Aké hlavné účinky má konopný proteín?

 • Zásadité prostredie v tele
 • Výborná stráviteľnosť
 • Zdroj vitamínov
 • Zdroj minerálov
 • Zdroj vlákniny
 • Vhodný pre vegetariánov a vegánov
 • Vhodný pre celiatikov (neobsahuje lepok)
 • Vhodný pri intolerancii na laktózu (rastlinný pôvod)
 • Detoxikácia tela
 • Vysoký podiel antioxidantov
 • Nárast a regenerácia svalovej hmoty

Aký je rozdiel medzi konopným a srvátkovým proteínom?

Rastlinný pôvod

Konopný proteín je rastlinného pôvodu a vytvára v tele zásadité prostredie. Obsahuje vysoký podiel vlákniny (asi 20%) a zabezpečí tak v tele priaznivé prostredie v tráviacom trakte a v črevách.

Na rozdiel od rastlinného konopného proteínu je srvátkový proteín vyrábaný z tekutiny, ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe syra. Nakoľko je srvátkový proteín živočíšneho pôvodu, vzniká tepelnou úpravou, ktorá zničí schopnosti proteínov riadiť biochemické reakcie v tele.

Stráviteľnosť
Konopný proteín nezaťažuje tráviaci trakt, je veľmi dobre stráviteľný, užívatelia si chvália, že sa po jeho užití necítia vôbec nafúknutí.

Zatiaľ čo srvátkový proteín - pre organizmus nie je odporúčaná jeho nadmerná konzumácia, pretože často spôsobuje ťažkosti v tráviacom trakte, ako je nadúvanie či dokonca kŕče. V črevách a v žalúdku môže spôsobiť zdravotné ťažkosti.

Obsah aminokyselín, vitamínov a minerálov
Konopný protein obsahuje všetkých 23 aminokyselín potrebných pre ľudský organizmus, vrátane 8 esenciálnych. Obsahuje také veľmi malé množstvo tuku (12%) a vysoký podiel bielkovín (až 50%). Obsahuje optimálny počet telu prospešných omega-3, omega-6 a omega-9 nenasýtených mastných kyselín. Zároveň je prirodzeným zdrojom vitamínov (napr. A, B6, C, D, E) a minerálov (napr. vápnik, horčík, zinok a železo).

Srvátkový proteín neobsahuje tak bohatú škálu vitamínov a minerálov, len nezdravé nasýtené tuky a cholesterol. Nelichotivou informáciou je, že väčšina srvátkových proteínov vzniká chemickou úpravou, je zmiešaná s rôznymi umelými prísadami a sladidlami, a to z dôvodu lepšej chuti.

Konopný proteín je schopný v správnej kombinácii so zdravou stravou doplniť do organizmu všetky potrebné zložky pre zdravie človeka. Nakoľko je rastlinného pôvodu, je vyhľadávaným doplnkom v strave vegetariánov a vegánov. V neposlednom rade je potrebné zdôrazniť, že neobsahuje lepok a je teda vhodným doplnkom pre tých, ktorí trpia na intoleranciu lepku (celiakia).

Konopný proteín
Zdroj foto: Zelená Země s.r.o.

Ako konopný proteín užívať?

Konopný proteín je možné užívať denne, pri bežnej strave. Ako doplnok ku zdravej strave je najlepší spôsob, ako svoje telo postupne uzdraviť, zregenerovať, posilniť a v neposlednom rade pomôcť svalovej hmote k rastu.

Zdravý konopný nápoj je možné pripraviť si s vodou alebo ďalšími obľúbenými prísadami, ako je rastlinné mlieko a rôzne druhy zeleniny či ovocia. Môže sa zamiešať s džúsom, výborne sa hodí na raňajky, kedy je možné ho pridať do rannej kaše, jogurtu či sa môže primiešať do pomazánky. Úžasným tipom však sú palacinky či konopné lievance, kedy sa proteín pridáva do cesta.

 • Ak je zámer nárast svalovej hmoty - koktejl s prevahou sacharidov vypiť do 30 minút po tréningu (Konopný gainer 25%).
 • Ak je potrebné doplniť bielkoviny do bežnej stravy - vypiť cca hodinu a pol po cvičení koktejl s vysokým obsahom bielkovín (Konopný proteín Bio), prípadne ešte viac hodín po cvičení vypiť vysokopercentný proteín (90%).
 • Ak je zámer skôr chudnutie - približne do 30 minút po cvičení vypiť 45-50% proteín (Konopný proteín Bio, Konopný proteín Kakao/Kokos)
 • Ak je potrebné doplnenie energie - kľudne počas dňa kedykoľvek, aj pred cvičením, rozmixovať jeden banán s Konopným gainerom 25%.
 • Náhrada jedného jedla alebo pre zasýtenie - kedykoľvek počas dňa rozmixujeme proteín so zeleninou (mrkva, cvikla, špenát, avokádo) so slanou príchuťou, či nasladko a vtedy pridáme ku proteínu banán, maliny, avokádo a konopné lúpané semená.

Skúsenosti s konopným proteínom

Jirka Šacl je športovec a venuje sa vrcholovému behu a vyskúšal už mnoho rôznych preparátov na podporu regenerácie a výkonu.
U väčšiny z nich som pociťoval, že fungujú. Žiaľ, často sa vyskytovali ich negatívne nepríjemné vplyvy na môj organizmus. Boli to bolesti brucha či nevoľnosť počas behu, ale tiež nadúvanie a neľahké trávenie ďalších pokrmov. Keď som ale vyskúšal Konopný proteín od Zelenej Zeme, žiaden z vyššie uvádzaných negatívnych vplyvov som u seba nepostrehol. Som príjemne prekvapený a veľmi spokojný. Proteín si dávam kedykoľvek počas dňa, pred tréningom i po ňom.”

Anett Choutková je inštruktorka jógy a fitness. Dnes používa konopné produkty v bežnej dennej praxi. Najviac využíva konopný proteín, ktorý pridáva do rôznych pokrmov vo svojej kuchyni. Receptov, kde a ako použiť konopný proteín je dnes už mnoho. Anett využíva okrem proteínu aj ďalšie konopné produkty, ktoré sú výborným doprovodom počas bežnej každodennosti. Je to napríklad konopný čaj, konopné semienka, ktoré je vhodné pridať do polievky či rannej kaše.Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist