Kardio podporuje chudnutie priamym (počas cvičenia) či nepriamym (po docvičení) pálením kalórií. Zároveň aj z jeho názvu vychádza, že je prospešné pre kardiovaskulárne zdravie. Zlepšuje kondíciu, znižuje riziko srdcovocievnych ochorení, znižuje hladinu cholesterolu a dostáva pod kontrolu krvný tlak.
Všetko sú to dôležité aspekty pre lepší a dlhší život, no z kardia môžete vyťažiť ešte oveľa viac. Prínosom je aj nasledujúcich šesť vecí:
Posilnenie imunity – pravidelné cvičenie podporuje imunitný systém človeka, vďaka čomu budete odolnejší voči chorobám a budete nimi prechádzať s ľahšími symptómami. Hoci pre oxidačný stres spôsobuje dočasný zápal, pravidelné cvičenie má časom protizápalové účinky.
Regulácia krvného cukru – fyzická aktivita pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi, zlepšuje inzulínovú senzitivitu a tým znižuje riziko rozvoja cukrovky druhého typu. Najlepšie výsledky v tomto smere jedinci mali, ak sa venovali aj kardiu, aj posilňovaniu.
Posilnenie mozgu a duševného zdravia – cvičenie ovplyvňuje neuroplasticitu mozgu, čo vedie k lepšiemu kognitívnemu fungovaniu a znížení rizika demencie. Kardio je prospešné aj pre ľudí v počiatočných štádiách Alzheimerovej choroby a aj pre tých, ktorých sužujú depresie či úzkosť. Vďaka endorfínom a serotonínu zlepšuje náladu.
Zlepšenie kvality spánku – v tomto prípade vzniká zaujímavý kruh – tréning pomáha zlepšiť kvalitu vášho spánku a kvalitnejší spánok zlepšuje vašu tréningovú výkonnosť. Pravidelné cvičenie vám uľahčí zaspávania a pomôže k dlhšiemu a kvalitnejšiemu spánku.
Zlepšenie výkonnosti u silových športovcov – potrebujete kardio, aj keď sa venujete posilňovaniu? Silový tréning je anaeróbny, a tak nie je na škodu využívať aj aeróbny tréning. Tým je kardio, ktoré sa v ľahkej až miernej intenzite hodí pre aktívny deň regenerácie. Zníži hladinu kortizolu a pomôže redukovať zápaly, čo prospieva regenerácii medzi silovými tréningami.
Boj proti osteoporóze – pre ľudí s rizikom osteoporózy alebo s osteoporózou sa odporúča kardio, ktoré spomaľuje rednutie kostí. Ide o aktivity, pri ktorých sa využíva váha vášho tela, čiže chôdza alebo ľahký beh. Pri bicyklovaní a najmä plávaní taký efekt nie je, pretože záťaž na kĺby a kosti je významne znížená.
Čítať ďalší článok:
Týchto šesť zvykov brzdí vaše pokroky pri chudnutí Zdieľať na Facebooku