InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Vedci: Týchto 7 faktorov môže znížiť riziko depresie

31. 5. 2024
Vedci: Týchto 7 faktorov môže znížiť riziko depresie
Vedci zistili, že určité faktory z nášho životného štýlu môžu napomáhať k zníženiu rizika depresie. Nemusíte si ich pritom dať do poriadku v stopercentnej miere, aby ste čerpali prínosy pre svoje duševné zdravie.

Magazín health.com priniesol závery štúdie britských vedcov zverejnenej v roku 2023 v žurnále Nature Mental Health, ktorí chceli zistiť, čo môže viesť k pevnejšiemu duševnému zdraviu a pocitom blaha.

U každého človeka má vplyv na mentálne zdravie viacero rôznych faktorov, pričom často rozhoduje o tom, či je jedinec náchylnejší na mentálne poruchy alebo nie, genetika. Okrem nej sú to však aj iné faktory, ktoré máme plne pod kontrolou.

Článok pokračuje pod reklamou


Vedci zhromaždili údaje z Britskej biobanky, ktoré zahŕňali 13 000 ľudí s diagnostikovanou depresiou. Údaje sa zbierali počas deviatich rokov a pri výskume sa zameriavalo na týchto sedem faktorov: primeraný príjem alkoholu, zdravá diéta, pravidelná fyzická aktivita, zdravý spánok, nefajčiarstvo, obmedzený sedaví spôsob života a pravidelné sociálne interakcie.

Vedci zistili, že čím zdravší životný štýl máte, tým je to lepšie aj z pohľadu mentálneho zdravia. Subjekty výskumu boli hodnotený na stupnici 0-7, ktorá reprezentovala, koľko zo siedmich faktorov bolo prítomných v ich živote. Z nich vytvorili tri skupiny: priaznivú (5-7), priemernú (2-4) a nepriaznivú (0-1).

Ľudia v priaznivej skupine mali o 57% menšiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie depresia v porovnaní s ľuďmi v nepriaznivej skupine. Ľudia v priemernej skupine mali v rovnakom porovnaní riziko nižšie o 41 %.

Experti odporúčajú ľuďom s depresiou alebo rizikom jej rozvoja, aby kládli prioritu zdravému životnému štýlu. Hoci nie je garantované, že im pomôže, zvyšuje pravdepodobne, že áno.

Profesorka Cambridgeskej univerzity Barbara Sahakianová ako autorka štúdie poznamenáva, že by sa budúce štúdia mali pozrieť na to, ako rozvoj zdravých zvykov v životnom štýle vplýva na depresie u mládeže. U nej sa totiž počet depresií zvyšuje.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist