Magazín health.com priniesol závery štúdie britských vedcov zverejnenej v roku 2023 v žurnále Nature Mental Health, ktorí chceli zistiť, čo môže viesť k pevnejšiemu duševnému zdraviu a pocitom blaha.
U každého človeka má vplyv na mentálne zdravie viacero rôznych faktorov, pričom často rozhoduje o tom, či je jedinec náchylnejší na mentálne poruchy alebo nie, genetika. Okrem nej sú to však aj iné faktory, ktoré máme plne pod kontrolou.
Vedci zhromaždili údaje z Britskej biobanky, ktoré zahŕňali 13 000 ľudí s diagnostikovanou depresiou. Údaje sa zbierali počas deviatich rokov a pri výskume sa zameriavalo na týchto sedem faktorov: primeraný príjem alkoholu, zdravá diéta, pravidelná fyzická aktivita, zdravý spánok, nefajčiarstvo, obmedzený sedaví spôsob života a pravidelné sociálne interakcie.
Vedci zistili, že čím zdravší životný štýl máte, tým je to lepšie aj z pohľadu mentálneho zdravia. Subjekty výskumu boli hodnotený na stupnici 0-7, ktorá reprezentovala, koľko zo siedmich faktorov bolo prítomných v ich živote. Z nich vytvorili tri skupiny: priaznivú (5-7), priemernú (2-4) a nepriaznivú (0-1).
Ľudia v priaznivej skupine mali o 57% menšiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie depresia v porovnaní s ľuďmi v nepriaznivej skupine. Ľudia v priemernej skupine mali v rovnakom porovnaní riziko nižšie o 41 %.
Experti odporúčajú ľuďom s depresiou alebo rizikom jej rozvoja, aby kládli prioritu zdravému životnému štýlu. Hoci nie je garantované, že im pomôže, zvyšuje pravdepodobne, že áno.
Profesorka Cambridgeskej univerzity Barbara Sahakianová ako autorka štúdie poznamenáva, že by sa budúce štúdia mali pozrieť na to, ako rozvoj zdravých zvykov v životnom štýle vplýva na depresie u mládeže. U nej sa totiž počet depresií zvyšuje.
Čítať ďalší článok:
Skúste tréning 12-3-30: Mnohí ním chudnú aj päť kíl mesačne Zdieľať na Facebooku