Nie je jedno jednoznačné vysvetlenie, prečo sa môžete cítiť unavene v rovnaký čas každý deň. Vplýva na to niekoľko faktorov. Hlavný je nedostatok spánku počas noci, ktorého si pravdepodobne už musíte byť vedomí. Ostatnými potenciálnymi faktormi sú aj:
Váš cirkadiánny rytmus – váš interný 24-hodinový časovač je zodpovedný za riadenie množstva fyziologických funkcií, vrátane vzorce zaspávania a prebúdzania. Každý človek ho má iný, ovplyvňuje ho genetika i osobné vlastnosti.
Vaše denné vzorce správania – vaša práca či škola, tréningy, typické obdobia uvoľnenia vplývajú na to, v ktorom čase budete pociťovať viac únavy a kedy viac energie.
Váš chronotyp – ľudia sa rozdeľujú na ranné vtáčatá, nočné sovy a niečo medzitým. Aj to rozhoduje o tom, kedy u vás dôjde k dramatickému úpadku energie.
Váš zdravotný stav – hypotyreóza, cukrovka, chronický únavový syndróm a hormonálna nerovnováha môžu spôsobiť, že sa budete v špecifických obdobiach cítiť unavení.
Rozptýlenia – rozptýlenia moderného sveta môžu spôsobiť, že váš mozog stratí prehľad o čase a rozhodí vás prirodzený rytmus. Spôsobiť to môžu televízia, mobilný telefón, počítať, pásmová choroba, práca na zmeny či kofeín.
Svetlo – svetelné podmienky môžu tiež ovplyvniť obdobia, kedy budete cítiť únavu. prirodzené svetlo pomáha regulovať hladinu energie, kým umelé svetlo alebo nedostatok prirodzeného môžu vplývať na jej zníženie, čo môže viesť k nezvyčajnej únave v špecifických časoch.
Stravovacie návyky – nie je nič nezvyčajné, že po výdatnom jedle sa cítite unavení. Je to následnom toho, že telo smeruje energiu do trávenia. Niektoré jedlá zase môžu spôsobiť problémy so zaspávaním, keď sa konzumujú neskoro večer. Môže ísť o mliečne produkty, korenené jedlá, jedlá bohaté na cukor či soľ.
Kedy si zdriemnuť a kedy radšej vydržať?
Nutkanie zdriemnuť si pocíti každý človek okolo stredu popoludnia. Niektorých ľudí ovplyvňuje viac ako iných. V takom čase je aj vhodné si zdriemnuť bez toho, aby ste si nenarušili kvalitu nočného spánku. Prijateľné je to ešte v čase okolo druhej až štvrtej popoludní,.Ak ste poslednú noc nespali dobre a chcete napraviť spánkový deficit, skoršie zdriemnutie bude pre vás prospešnejšie. Malo by prísť ešte predtým, ako vás okolo druhej postihne väčšia únava. Postačí pritom, ak oči zavriete len na 20 minút. Ak chcete viac, tak si umožnite absolvovať celý jeden spánkový cyklus, ktorý trvá 90 minút. Po prebudení sa však môžete cítiť dočasne oťapení.
Ak sa vám chcieť zdriemnuť neskôr popoludní alebo podvečer, snažte sa tomu vyhnúť a určite sa tomu vyhnite ak vám zostáva do bežného spánku tri alebo menej hodín.
Čítať ďalší článok:
Dve jednoručky, päť cvikov: Posilnite celé telo týmto tréningom Zdieľať na Facebooku