Máme pre vás novú e-knižku zadarmo: Cvičenie doma - Ako si vytvoriť domáce fitko a dosahovať svoje ciele. Zobraziť viac
Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 

Čo je to proteín? Základy pre začiatočníkov

18. 07. 2018
ikonka
Ak chodíte do posilňovne, určite ste už počuli, ako sa chlapi pri strojoch rozprávajú o tom, aké proteíny pijú po tréningu. Ak ste to šťastie ešte nemali, vedzte, že proteínové prípravky patria medzi najpopulárnejšie doplnky vo fitness priemysle.

Ľudské telo potrebuje prijímať bielkoviny denne, pretože sú látkami, z ktorých sú budované svaly a tkanivá, pričom telo nemá miesto, kde by mohlo nadbytočné proteíny skladovať. Preto je pre človeka po vode najpotrebnejší práve príjem bielkovín.

Ľudia spätí so zdravým životným štýlom o tom dobre vedie, a preto ich diéty obsahujú množstvo bielkovín, ktoré prijímajú z rôznych druhov potravín, najčastejšie z mäsa, rýb či mliečnych výrobkov.

Ak však nedokážu zabezpečiť dostatočný príjem proteínov zo stravy, neváhajú siahnuť po rovnomennom doplnku výživy, ktorý sa výborne hodí aj v prípade, ak z nejakých dôvodov nestíhate zabezpečiť pevné jedlo. Slúži teda aj ako doplnok i náhrada.

Článok pokračuje pod reklamou

Proteínové doplnky sú vyrobené z jedného alebo viacerých zo štyroch základných bielkovinových zdrojov – srvátky, vajec, sóje a ryže. Tieto zdroje sú spracované na práškovú formu, ktorá sa mení na tekutú zmiešaním s vodou, ovocným džúsom alebo mliekom.

Kulturisti a športovci sa už dlho spoliehajú na suplementáciu proteínmi, aby sa uistili, že sú ich veľké potreby naplnené, aby svaly mohli dobre regenerovať a rásť. Výskumy však ukazujú, že každodenný príjem proteínového nápoja posilňuje aj imunitný systém, zlepšuje stav pokožky a urýchľuje zotavenie po operácii alebo zranení.

Proteínové suplementy sú navrhnuté pre každodenný príjem aj pre ľudí, ktorí nie sú kulturistami či športovcami. Už len proteínový nápoj po zobudení vám prináša mnohé nutričné výhody, vrátane stabilizácie hodnôt cukru v krvi pre zvyšok dňa.

Niektoré štúdie však objavili, že neustáli príjem veľkého množstva proteínu môže byť nezdravý, a to hlavne pre ľudí, ktrých trápia prolmy s obličkamia lebo pečeňou. Odporúčaná dávka je založené na váhe, veku a afyzickej aktivite. Pred užívaním je dobre poradiť sa s odborníkom.

AKÉ DRUHY PROTEÍNOV POZNÁME?

V obchodoch nájdete množstvo variácii proteínových suplementov. Môžeme ich rozdeliť podľa množstva bielkovín na 100 g suplementu, no okrem toho ich delíme podľa toho, akého sú bielkoviny pôvodu. Najčastejšie sú to:

1. Srvátkový proteín - najpoužívanejší proteín, ktorý je vyrobený z mliečnej srvátky a má v sebe rýchlo stráviteľné bielkoviny, ktorých obsahuje 50 – 90 %. Odporúča sa hlavne ráno a hneď po tréningu.

2. Vaječný proteín – vyrobený z vaječných bielkov s 80-85% obsahom bielkovín. Je výborným zdrojom aminokyselín, no má zlú rozpustnosť.

3. Kazeín – vyrobený z čerstvého mlieka s obsahom pomalých bielkovín a glutamínu. Dlhodobo svaly zásobuje bielkovinami, a preto je vhodné užívať ho hlavne pred spaním. Je aj dobrou náhradou jedál.

4. Sójový proteín - vyrobený zo sójovej múky, obsahuje veľa BCAA, glutamínu i arginínu. Pomáha zrýchľovať metabolizmus, no mnoho cvičencov sa mu vyhýba pre možné estrogénne účinky sóje.

5. Beef (hovädzí) proteín - ide o jeden z radu moderných proteínov, ktorý sa vyrába z hovädzieho mäsa a obsahuje aj množstvo kreatínu a aminokyselín. Výhodný je hlavne pre ľudí, ktorí majú laktózovú intoleranciu.

Poznáme však aj mliečny proteín, ryžový proteín či pšeničný proteín.

Článok bol pôvodne vydaný: 13.03.2013.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist