Hoci sa už o nich toho popísalo a pohovorilo veľa, stále sú pomerne populárne a navštevuje ich veľa dievčat a žien. Už dlho sa hovorí, že umelé opaľovanie je škodlivé a dnes sa pozrieme na to, prečo.
Vysvetlenie budeme čerpať zo záverov niekoľkých štúdií, ktoré potvrdzujú, že využívanie opaľovanie pod umelými lúčmi pred vekom 35 rokov zvyšuje riziko vytvorenia melanómu o 59 až 75 percent, pričom ak sa to robí pred 25. rokom, potom je riziko vzniku inej formy rakoviny kože o 40 až 102 percent vyššie.
Aj pred návštevou sa dajú riziká zmenšiť, ak sa dodrží pár zásad. V prvom rade sa treba natrieť špeciálnymi opaľovacími krémami určenými na „umelé opaľovanie“. A potom neprekračovať dĺžku takéhoto opaľovania. Po troch mesiacoch by takisto mal byť aspoň mesiac oddychu. Riziko však neeliminujú úplne.
A teraz sa črtá otázka, či skutočne stojí za to navštevovať solária kvôli tomu, aby sme vyzerali lepšie, hoci dobre vieme, že si tým škodíme a vystavujeme sa zvýšenému riziku niečoho, čo by dobrovoľne nechcel mať žiaden človek na svete.
A ak sa neviete zmieriť s trochu bledšou pokožkou počas zimy, ktorá tiež chlapom imponuje, môžete si sebavedomie zvýšiť kozmetickými prípravkami, samoopaľovacími krémami. Pri samoopaľovacích sprejoch by ste si mali dať pozor na vdychovanie ich častíc. Tie totiž menia DNA a môžu viesť k rakovine pľúc. ?
Čítať ďalší článok:
Fitness fakty: Cvičenie zlepšuje náladu Zdieľať na Facebooku