InstagramFacebookYoutube
Motivácia

Ako vycvičiť mozog k tomu, aby mal rád cvičenie?

14. 3. 2025
Ako vycvičiť mozog k tomu, aby mal rád cvičenie?
Niektorí ľudia sa s tým narodili, iní si svoj vzťah k cvičeniu musia vypestovať. Ak vy patríte medzi tých, čo by radi so svojím telom niečo urobili, ale nemáte práve najlepší vzťah k cvičeniu, čítajte ďalej. Môžete ho totiž troma krokmi významne zlepšiť.

Aj počas života sa môžete naučiť akceptovať, fyzicky aj mentálne, zvýšenú pohyblivosť. Expert v neurovede a psychofyziológií, Marcelo Bigliassi, sa pre magazín Women’s Health podelil o návod, ako to dosiahnuť.

1. Pridajte väčšiu príťažlivosť k cvičeniu, ktoré už máte radi

Povedzme, že posilňovanie vám nevadí, ale zároveň nie ste nadšení z blížiaceho sa tréningu. Zvýšiť atraktivitu cvičenia môžete tým, že začnete počúvať hudbu alebo podcast, využívať virtuálnu realitu alebo len skúsiť opakovať si v duchu pozitívne frázy. Iným ľuďom vyhovuje, keď si na cvičeniu pozvú niekoho iného alebo keď cvičia v skupine. To ich motivuje k tomu, aby sa viac snažili.

Článok pokračuje pod reklamou


Základom je vyberať si cvičenie, ku ktorému nemáte nenávistný vzťah, a následne vytvárať vonkajšie signály, ktoré vám pomáhajú zatlačiť počas tréningu. Ak chudnete a baví vás tancovanie, ako tréning zameraný na pálenie kalórií môžete využiť aj to.

2. Dávajte si výzvy v rozumných medziach

Bez ohľadu na to, čo robíte, aktivita musí byť dostatočne ťažká na to, aby ste mali po jej naplnení pocit úspechu, ktorý vás bude motivovať k tomu, aby ste si to celé zopakovali. Zároveň by však mala byť v rámci vašich schopností, aby ste sa ubránili spochybňovaniu vlastných schopností, ktoré znižujú motiváciu bojovať o úspechy v budúcnosti.

Napríklad, ak budete behávať tempom, ktoré pre vás nepredstavuje žiadnu výzvu, nebudete dosahovať výsledky a čoskoro vás to omrzí. Ak si však zvolíte tempo, ktoré stále zvládnete, ale na konci behu už jeho náročnosť pocítite, budete robiť udržateľné pokroky a beh si aj viac užijete, takže sa k nemu budete radi vracať. Dá sa to uplatniť aj pri iných druhoch cvičenia, vrátane posilňovania.

3. Pošlite svojej mysli motivačné znamenie

Ľudia sú naprogramovaní, aby si uchovali čo najviac energie a tuku, ako je možné. Niekedy si však počas intenzívnejšieho cvičenia musíte pripomenúť, prečo si prechádzate náročným procesom, ktorý ide proti vaším vrodeným inštinktom.

Ako motivačné znamenie môže napríklad slúžiť pripomenutie si toho, že kardio nie je prospešné len pre chudnutie, ale aj posilňuje zdravie srdca a mozgu. V danom momente sa budete cítiť pozitívnejšie a vytvorí to väčšiu konzistentnosť tréningu do budúcna. Aj negatívne veci pritom môžu plniť motivačnú funkciu, napríklad výčitky z toho, že ste predošlý deň nič nerobili a zjedli toho viac, ako ste mali.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist