Aj keď si odmyslíme cvičenie a športovanie, nedostatočná svalová vytrvalosť vám pripraví základy pre ťažké roky staroby. Prejaviť sa to pritom môže už po päťdesiatke, či dokonca skôr. Na jej zachovanie je dôležité pravidelne cvičiť so stredne ťažkými váhami. Ako najlepšie cviky sa pritom javia tieto:
Kľuky – tento nestarnúci cvik je skvelý na podporenie svalovej vytrvalosti v hornej časti tela. Zaťažuje predovšetkým hrudník, ramená a tricepsy. Podporuje aj funkčnú silu.
Bicepsové zdvihy – populárny cvik mladých cvičencov je užitočný aj v pokročilom veku. Nie je taký náročný, ale pomáha posilniť paže a zlepšiť ich stabilitu. Pomáha tiež zlepšovať silu úchopu, čo sa vždy zíde.
Tricepsové kľuky na lavičke – často prehliadaný triceps pomôže stimulovať tento cvik, pri ktorom nepotrebujete žiadne náčinie. Starším ľudom pomôže zľahčiť činnosti, ako je vstávanie z postele či kresla. Tiež pomáha stabilizovať stred tela.
Príťahy v predklone s jednoručkami – prioritne stimuluje chrbtová svalstvo, ktoré síce nevidíme, ale je dôležité. Zlepšuje držanie tela a pomáha k zlepšeniu ťahovej sily, ktorú využijete aj v živote.
Panvový most – pri starnutí si chcete posilniť stred tela v nadväznosti na zadnú časť stehien, sedacie svalstvo a dolnú časť chrbta. To vám poskytne panvový most, ďalší cvik, pri ktorom nepotrebujete žiadne náčinie. Pomáha tiež prechádzať bolesti krížov či kolien.
Doska – tento izometrický cvik na podlahe zlepšuje výdrž a silu strednej časti tela. Zlepšuje aj držanie tela, podporuje koordináciu a redukuje bolesti chrbta. Dá sa robiť na rukách i na predlaktiach.
Drepy – obyčajné drepy s vlastnou váhou tela vedie zlepšiť celkovú silu tela a viac ako dobre sa hodia aj na budovanie svalovej či kondičnej výdrže.
Čítať ďalší článok:
Chcete podať v každom tréningu top výkon? Pomôže vám táto látka