Do štúdie sa zapojilo 24 účastníkov, ktorí riešili matematické testy a puzzle skladačky predtým a potom, ako jazdili na bicykli. Všetci pritom v noci nespali. Zistilo sa, že fyzická aktivita zlepšila výkonnosť.
Výskum zistil, že krátke úseky cvičenia v miernej intenzite dokážu odčiniť niektoré negatívne následky na kognitívne funkcie, ktoré spôsobuje nedostatok spánku.
Zistilo sa, že aj po noci bez spánku alebo po troch nociach po sebe so spánkom krajším ako päť hodín, pomohlo cvičenie k lepším výsledkom v základných testoch.
Experti tvrdia, že hoci niet náhrady za kvalitný spánok v dostatočnej dĺžke, tí, ktorí si zacvičia alebo zabehajú, môžu pomôcť mozgu nabudiť sa tým, že rozbúchajú srdce a rozprúdia tým krv do celého tela, vrátane hlavy. Zároveň zvýšia hladinu chemikálií v mozgu. Aj napriek tomu však odporúčajú cez deň po nedostatočnom nočnom spánku krátke zdriemnutie.
„Z krátkodobého hľadiska cvičenie pomôže vašej fyziologickej aj kognitívnej výkonnosti. Avšak, nenahradí spánkový deficit, takže ak je to možné, stojí za zváženie zdriemnutie si počas dňa,“ povedal Dr. Joe Costello z Univerzity of Portsmouth.
„Táto štúdia naznačuje, že cvičenie zlepšuje kognitívnu výkonnosť po plnej aj čiastočnej spánkovej deprivácii, aj pri kombinácii s hypohioux. Jej zistenia významné dopĺňajú to, čo vieme o vzťahu medzi cvičením a týmito stresormi, a pomáhajú utvrdiť odkaz, že pohyb je medicínou pre telo i mozog. “
Čítať ďalší článok:
Myslite aj na svalovú vytrvalosť: Tieto cviky sú najlepšie