Ken Yu z bodybuilding.com poukazuje na to, že vaše telo robí, čo môže, aby udržalo svoje pH medzi 7,35 a 7,45, kedy sú všetky biologické procesy optimalizované. Platí to aj o okysličovaní krvi a aeróbnej bunkovej respirácii, ktoré súvisia aj so športovou výkonnosťou.
Pri vysoko intenzívnom cvičení alebo športovaní vaše telo nedokáže pokryť potrebu po kyslíku a musí sa spoliehať na svoje anaeróbne energetické systémy, aby vyprodukovali energiu vo forme ATP. Zdrojom rýchlej energie je primárne glykogén, no vzniká aj laktát, ktorý výkonnosť obmedzuje a vedie k svalovici.
Tento laktát vytvára v svaloch kyslí prostredie, a tak musia obličky pracovať usilovnejšie na tom, aby vytvorili viac bikarbonátu a udržali pH krvi neutrálne dlhší čas.
A práve v tejto súvislosti je konzumácia sódy bikarbóny užitočná. Ak ju skonzumujete pred cvičením, môže pomôcť zaplaviť váš systém väčším množstvom bikarbonátu, vďaka čomu vaše telo zneutralizuje kyslí pH v svaloch rýchlejšie a efektívnejšie, následkom čoho bude vaša tréningová výkonnosť vyššia.
Výskumy potvrdzujú, že prijímanie sódy bikarbóny zvyšuje cvičebnú výkonnosť v mnohých vytrvalostných aktivitách, ako sú cyklistika, beh, plávanie, veslovanie, crossfit, vo vysoko intenzívnych intervalových tréningoch, pri bojových športoch i iných športoch založených na zručnostiach.
Vedľajšie účinky sú pritom minimálne, takže ide o bezpečnú formu podporenia výkonnosti.
Čím dlhšie však trénujete, tým menší prínos pre vás sóda bikarbóna mať bude, pretože sa telo začne viac spoliehať na svoj aeróbny energický systém.
Odporúčaná dávka je medzi 0,2 až 0,5 gramami na kilogram vašej hmotnosti, optimálna na úrovni 0,3 – tá prinesie najviac úžitku pri minime vedľajších účinkov. Načasovanie príjmu závisí od jedinca. Odporúča sa skonzumovať ju 60 až 180 minút pred začiatkom tréningu. Skombinovať ju pritom môžete s kofeínom, beta-alanínom či kreatínom pre väčšie zvýšenie výkonnosti.
Sóda bikarbóna však nebude pre každého. U niektorých športovcoch vyvoláva žalúdočné problémy, pričom v krajnom prípade môžu skončiť až hnačkou alebo zvracaním. Preto sa odporúča začať s jej príjmom pozvoľna, aby ste zistili, ako na ňu reaguje vaše telo.
Čítať ďalší článok:
Pomáhajú drepy k celkovému rastu svalov viac ako iné cviky?