Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 02. 08. 2019

Mrkva – nepodporí len váš zrak

ikonka
Zabudnite na vitamín A vo forme doplnku výživy. Radšej siahnite po mrkve, ktorá je jednou z najpopulárnejších zelenín a niet sa čomu čudovať. Je chutná, ale so sebou prináša aj veľké zdravotné výhody, a to nie len týkajúce sa zraku.

Mrkva je koreňová zelenina zvyčajne oranžovej až červenkastej farby, ktorá má pôvod v Európe a severozápadnej časti Ázie. Jej divokí predchodcovia pochádzajú pravdepodobne z Iránu a Afganistanu a mali trpkejšiu chuť. Moderná mrkva však vznikla v Afganistane asi pred 1100 rokmi. Do Európy prišla prostredníctvom Španielov v 8. storočí. Oranžové sfarbenie získala šľachtením v Holandsku v období 17. storočia.

Jej pestovanie je rozšírené predovšetkým v Európe, no napriek tomu je jej najväčším producentom Čína, ktorej je pripisovaná necelá polovica svetovej produkcie. Potom nasledujú Rusko, USA, Uzbekistan, Poľsko, Ukrajina a Veľká Británia.

Nutričný profil mrvky

Mrkva obsahuje z 90 % vodu. Pri sto gramoch má len 41 kalórií, zanedbateľné množstvo tuku a žiaden cholesterol. Nájdete v nej 1,4 gramu bielkovín a 10 gramov sacharidov. Bohatá je na vlákninu, ktorej obsahuje 2,5 gramu.

Z pohľadu vitamínov dominuje vitamín A, ktorého zo sto gramov mrkvy prijímate 557% odporúčanej dennej dávky. Obsahuje však aj veľa iných vitamínov a užitočných látok. Bohaté zastúpenie majú karotény a vitamíny C a K. Nájdete v nej aj významné množstvo vitamínov skupiny B, draslíka a minerálov, ako mangán, meď či fosfor. Vyskytujú sa v nej však aj vitamíny E a H či sodík s vápnikom, horčíkom, železom, zinkom a sírou.

Prospešné vlastnosti mrvky

Snáď najznámejším zdravotným benefitom mrkvy je podpora lepšieho zraku. Môže za to vysoký obsah karoténov a vitamínu A, ktoré okrem toho vplývajú aj na produkciu spermií, rast a vývoj tela. Takisto chránia pred rakovinou kože, pľúc, pankreasu či ústnej dutiny. Spomaľujú proces starnutia.

Vitamín A taktiež slúži ako prevencia pred predčasnými vráskami, akné, suchej pokožky či pigmentovej poruche. Pri rezných alebo tržných ranách môžu byť vyžité ako antiseptikum, teda prevencia proti infekciám.

Štúdie tiež dokázali, že mrkva má pozitívny vplyv na zdravie srdca a znižuje cholesterol. Pri jej pravidelnom príjme takisto znižujete riziko mŕtvice. Prospieva aj vašim zubom (čistí ich a pôsobí antibakteriálne) a ďasnám. Vďaka svojmu zloženiu takisto významne pomáha telu zbavovať sa toxínov.

Konzumácia a skladovanie

Najlepšie je konzumovať mrkvu v surovom stave alebo vo forme šťavy. Jedna mrkva denne je zo zdravotného hľadiska dostatočná a rovnaké výhody získate aj z pohára čerstvej šťavy. Vhodná je aj konzumácia na pare pripravenej mrkvy, ktorý nestráca výživné látky.

Z hľadiska skladovateľnosti ide o nenáročnú zeleninu. V chladničke vydrží aj desať dní a v mrazničke aj niekoľko mesiacov, pričom si živiny dokáže plnohodnotne udržať až 7-8 mesiacov. Malo by sa vyhýbať vystavovaniu sa slnku, ktoré z nej odoberá sladkastú chuť, a takisto neoplachovať pred uskladnením.

Článok bol pôvodne vydaný: 11.10.2013.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist