Nočný spánok by mal trvať sedem až deväť hodín, aby sa počas neho telo zregenerovalo. Každý človek je iný a každý sa bude cítiť lepšie pri inej hranici, ale minimálne sedem a pol hodiny neprerušovaného spánku je dobrým zlatým pravidlom. Ak sa k tomu chcete dopracovať, mali by ste nasledovať tieto tri kroky, na ktoré poukázala Karla Walshová z magazínu Shape:
Buďte konzistentní
Konzistencia je dôležitá, pretože sa telo naučí, čo od vás môže očakávať. Ak budete chodiť spávať v rovnaký čas, aj ono sa tomu prispôsobí a v rovnaký čas sa budete cítiť unavenejší. Keď budete vstávať v rovnaký čas, zníži sa pravdepodobnosť nočného zobúdzania a časom aj potreba mať budík. Po prebudení sa budete tiež cítiť sviežejšie.Budík si ľudia nastavujú, aby ich zobudil. Vy si ho však môžete nastaviť aj na čas, ktorý vám každý deň pripomenie, že o hodinu treba zavrieť oči. Dôležité pritom je, aby ste svoju spánkovú rutinu dodržiavali aj cez víkendy.
Naplánujte si čas pre aktivitu ničiace stres
Väčšina ľudí, ktorá má problémy so spánkom, trpí úzkosťami. Tie zvyšujú srdcový tep, krvný tlak a kognitívnu činnosť. To sú veci, ktoré nechcete, aby rástli, keď idete do postele. Niekoľko aktivít vám však môže dostať tieto tri veci pod kontrolu, vďaka čomu sa vám bude ľahšie zaspávať.V prvom rade by ste mali pravidelne cvičiť. Je už aj vedecky dokázané, že pravidelné cvičenie zlepšuje kvalitu spánku. Najlepšie je cvičiť vždy v rovnaký čas a medzi cvičením a zaspávaním si nechať medzeru minimálne dve a pol hodiny.
Následne by ste mali robiť čokoľvek, čo vám pomôže znížiť hladinu stresu. Krátko pred spaním by ste sa mali venovať meditácii alebo aspoň dychovým cvičeniam, ponaťahovať sa, čítať si pre zábavu, pohrať sa s deťmi či domácimi zvieratami alebo sa venovať záľube, pri ktorej sa cítite uvoľnene.
Rozumne si dodávajte palivo
Nadmerný príjem tučných a pálivých jedál – a kalórií vo všeobecnosti – môže spôsobiť, že budete mať problém so zaspávaním. Na druhú stranu, lepší spánok podporujú jedlá bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty, melatonín a tryptofán. Tiež sa ukázalo, že diéta, ktorá obsahuje viac sacharidov ako tukov, pomáha k lepšiemu spánku. Zistiť, čo vám prospieva a čo nie, môžete pomocou zaznamenávania kvality spánku a svojej stravy. Po pár týždňoch budete vidieť, ktoré jedlá a nápoje vedú k lepšiemu spánku.Čítať ďalší článok:
Najlepšie cviky, ktoré môžete robiť aj vonku v parku + ukážkový tréning