Západné vetry totiž spôsobili, že rádioaktívne prvky prúdili cez tichý oceán smerom k Spojeným štátom americkým. Hoci sa dostali až na ich pevninu, absolútna väčšina dopadla do oceána, z ktorého sa lovia ryby ako potrava pre ľudí.
Výskumníci už zistili, že tuniaky v celej severnej časti Tichého oceána v sebe obsahovali rádioaktívne prvky, čo môže spôsobiť obavy spojené s konzumáciou morských jedál. Tie už pred haváriou v sebe mohli obsahovať stopové prvky polónia, a tak je zrejmé, že ľudia, hlavne na pobreží spomínaného oceánu budú zvedaví, či sa po havárií majú konzumácie obávať ešte viac.
Polónium už bolo v minulosti spájané s neplodnosťou u mužov, a teraz sa ukázalo, že hoci úroveň rádioaktivity v odobraných vzorkách bola o 300 % vyššia, pravdepodobne jej nebolo dostatok na to, aby neplodnosť spôsobila. To však ale bolo len jedno jedlo. Ak by sa konzumovalo podstatne viac takéhoto jedla, nemožno také problémy vylúčiť.
Vedci tiež zistili, že osemkrát viac polónia sa nachádza vo varených krevetách ako v surových. Vysvetľujú si to tým, že je prevažne sústredené vo vnútorných orgánoch, a tak sa pri varení rozširuje do vody a kontaminuje aj svaly. Správnou úpravou pred varením sa dá riziko minimalizovať.
Čo je podstatné, experti sa zhodujú v tom, že riziká konzumácie morských jedál sú aj po katastrofe veľmi nízke. Dokonca prirovnali konzumáciu 124 kilogramov kontaminovaných tuniakov ročne k účinku jedného röntgenu zubov. Navyše, na Slovensko sa zo spomínanej oblasti dováža minimum rýb.
Čítať ďalší článok:
Fitness fakty: Zmrzlina podporuje rast svalov Zdieľať na Facebooku