Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Tréning 31. 08. 2020

Štyri mýty o rozvoji svalovej hmoty

ikonka
Určite ste ich už počuli mnohokrát. Tvrdenia, ktoré ľudia praktizujú, no neprinášajú ovocie pri rozvoji svalovej hmoty. Ide len o mýty, ktoré sa veľmi časti nachádzajú aj posilňovni. Dnes sa pozrieme na štyri tvrdenia a povieme si, čo je v skutočnosti pravdou.

1. Tri série po 10 opakovaní sú najlepšie pre svalovú hmotu

Vo svete fitness existuje veľké množstvo odporúčaní týkajúcich sa počtu sérií a opakovaní. Pravdepodobne najrozšírenejším je, že pre pridanie svalovej hmoty sú ideálne tri série cviku po desať opakovaní. S tým nič nie je zlé, no ak sa budete neustále držať rovnakého počtu, ovplyvní to negatívne váš pokrok. Dôležité je aj tieto čísla udržať pestré, aby si na ne telo nezvyklo. Meniť by ste to mohli trebárs každý mesiac. Napríklad, v jeden využívajte 3 série po 12 opakovaní a v ďalší 5 sérií po 8 opakovaní.

2. Ťažké váhy spôsobia nárast svalov

Jedno z najbežnejších nesprávnych tvrdení vo svete je, že ťažkými váhami pôsobíte počas „objemovky“ na rast svalovej hmoty a pre zmenu, ľahkými váhami sa po nej vyrysujete. Hoci je pravda, že ťažké váhy pomôžu k svalovému rastu, no aj ľahkými sa dá dosiahnuť, ak nimi dovediete sval k zlyhaniu. Dôležitá totiž nie je ani tak konkrétna váha, ale intenzita, s ktorou tréning absolvujete. Takisto, ak chcete rysovať, váhy nemusíte znižovať. Stačí ak znížite prestávky medzi sériami, pretože nejde o to, aby ste urobili 20 opakovaní, ale o to, aby ste zvýšili srdcový tep.

3. Cvičením na stroji nezískate svalovú hmotu

Pre pridávanie svalovej hmoty je základom stimulovať svalové vlákna do bodu, v ktorom nastane dočasné svalové zlyhanie, ktoré spôsobuje, že je potreba adaptovania sa na záťaž, a následne sa do tela doplnia potrebné živiny. Svalovú únavu však nespôsobíte len činkami, rovnako je to možné docieliť aj prostredníctvom strojov. A tie sú niekedy aj vhodnejšia ako činky, napr. ak nemáte k dispozícii tréningového partnera, tak sú bezpečnejšie. Samozrejme sa dobré dajú využiť aj ako doplnok k činkám a môžete nimi lepšie izolovať precvičovaný sval.

4. Obe strany tela sa rozvíjajú rovnako

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ľavá a pravá strana tela sú rovnaké, existujú medzi nimi jemné rozdiely. Mnoho ľudí si však neuvedomuje, že ich zvýrazňujú neustálym cvičením, pri ktorom sa ruky držia jednej tyče, už sa jedná o veľkú činku, či tyč na hrazde alebo kladke. Preto je dôležité zaraďovať do plánu aj cviky s jednoručkami, teda cviky, pri ktorých ruky fungujú nezávisle od seba. Príkladom môže byť benčpres a tlaky s jednoručnými činkami. Takýmto cvičením aj lepšie odstránite nedostatky vašej symetrie.

Článok bol pôvodne vydaný 07.11.2013.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist