Kultivácia hrozna začala na Blízkom východe už pred 6 až 8 tisíc rokmi. Najstaršie archeologické nálezy hovoria, že sa na vínu využíval v Gruzínku už pred osem tisíc rokmi. Na jedenie i víno ho vo veľkom používali neskôr aj Gréci, Feničania a Rimania. Jeho pestovanie sa neskôr rozšírilo do ďalších regiónov Európy, ako aj do Severnej Afriky. Nakoniec bolo dovezené aj do Severnej Ameriky.
V súčasnosti poznáme viac ako 100 odrôd hrozna, pričom sa toto bobuľovité ovocia líši veľkosťou a farbami. Tie môžu byť nie len tmavo modré a zelené, ale aj biele, červené, čierne, žlté, oranžové či ružové.
V súčasnosti sa hrozne na svete pestuje na rozlohe väčšej ako 75 tisíc kilometrov štvorcových. Najväčším producentom za účelom výroby vína je Španielsko, ktoré s odstupom nasledujú Francúzi, Taliani a Truci. V celkovom ponímaní sa najviac hrozna vypestuje v Číne, Taliansku, Spojených štátoch amerických a Francúzsku.
Nutričný profil hrozna
Sto gramov hrozna v sebe skrýva 69 kalórií, 18 gramov sacharidov (prevažne glukóza), gram vlákniny a 0,75 gramu bielkovín. Neobsahuje cholesterol a tuku je zanedbateľné minimum – 0,16 gramu. Viac ako 80 % hrozna tvorí voda.V hrozne nájdeme aj látky s antioxidačnými vlastnosťami. Nájdeme v ňom 18% odporúčanej dennej dávky vitamínu C a 12 % vitamínu K. Okrem toho je v ňom významné množstvo pyridoxínu, tiamínu a riboflavínu. Obsahuje však aj vitamín A, E, niacín, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú. Z minerálov dominuje draslík s 191 miligramami. Nájdeme v ňom aj 10 mg draslíku, 7 mg magnézia či 0,126 mg medi, čo predstavuje 14 % odporúčaného denného príjmu. Mangán, vápnik a zinok sú tiež zastúpené.
Hrozno a jeho výhody pre zdravie
Hrozno ma významný vplyv pre zdravie človeka. Podporuje imunitný systém a dokonca vďaka resveratrolu funguje ako prevencia proti rakovine. Bojuje aj proti Alzheimerovej chorobe a očnej degenerácii spôsobenej starnutím.Pozitívny vplyv má aj u astmatikov, keď redukuje astmatické reakcie. Vplýva na posilňovanie kostí a má aj význam pri srdcovocievnom zdraví – predchádza krvným zrazeninám, redukuje šance infarktu, predchádza cievnym poruchám, redukuje povlak na cievach, filtruje toxíny a znižuje cholesterol.
Veľmi rýchlo dokáže dodať človeku energiu a vo forme džúsu pomáha aj utíšiť migrénu. Nie však ako víno. Tiež hrozno uvoľňuje zápchu, vedia k zdravej a pravidelnej stolici, pomáha pri podráždenom žalúdku a znižuje stres a tlak na obličky.
Červená hrozno má navyše silné antibakteriálne a antivírové účinky, ktoré chránia pred rôznym infekciami. Modré zase pomáha redukovať riziko rakoviny prsníka. Ženy takisto ocenia pomoc jeho pri celulitíde a pozitívny vplyv na pokožku.
Letný režim, pôvodne z : 29.11.2013.
Čítať ďalší článok:
Sedíte v práci? Precvičte si krk týmito cvikmi Zdieľať na Facebooku