Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Výživa 12. 07. 2019

Hrozno a jeho vplyv na zdravie človeka

ikonka
Ak vám chutí niečo sladké, čo keby ste namiesto sladkostí o zobrali do rúk strapec hrozna? Toto chutné bobuľovité ovocie nie len poteší vaše chuťové poháriky, ale aj pomôže posilniť vaše zdravie.

Kultivácia hrozna začala na Blízkom východe už pred 6 až 8 tisíc rokmi. Najstaršie archeologické nálezy hovoria, že sa na vínu využíval v Gruzínku už pred osem tisíc rokmi. Na jedenie i víno ho vo veľkom používali neskôr aj Gréci, Feničania a Rimania. Jeho pestovanie sa neskôr rozšírilo do ďalších regiónov Európy, ako aj do Severnej Afriky. Nakoniec bolo dovezené aj do Severnej Ameriky.

V súčasnosti poznáme viac ako 100 odrôd hrozna, pričom sa toto bobuľovité ovocia líši veľkosťou a farbami. Tie môžu byť nie len tmavo modré a zelené, ale aj biele, červené, čierne, žlté, oranžové či ružové.

V súčasnosti sa hrozne na svete pestuje na rozlohe väčšej ako 75 tisíc kilometrov štvorcových. Najväčším producentom za účelom výroby vína je Španielsko, ktoré s odstupom nasledujú Francúzi, Taliani a Truci. V celkovom ponímaní sa najviac hrozna vypestuje v Číne, Taliansku, Spojených štátoch amerických a Francúzsku.

Nutričný profil hrozna

Sto gramov hrozna v sebe skrýva 69 kalórií, 18 gramov sacharidov (prevažne glukóza), gram vlákniny a 0,75 gramu bielkovín. Neobsahuje cholesterol a tuku je zanedbateľné minimum – 0,16 gramu. Viac ako 80 % hrozna tvorí voda.

V hrozne nájdeme aj látky s antioxidačnými vlastnosťami. Nájdeme v ňom 18% odporúčanej dennej dávky vitamínu C a 12 % vitamínu K. Okrem toho je v ňom významné množstvo pyridoxínu, tiamínu a riboflavínu. Obsahuje však aj vitamín A, E, niacín, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú. Z minerálov dominuje draslík s 191 miligramami. Nájdeme v ňom aj 10 mg draslíku, 7 mg magnézia či 0,126 mg medi, čo predstavuje 14 % odporúčaného denného príjmu. Mangán, vápnik a zinok sú tiež zastúpené.

Hrozno a jeho výhody pre zdravie

Hrozno ma významný vplyv pre zdravie človeka. Podporuje imunitný systém a dokonca vďaka resveratrolu funguje ako prevencia proti rakovine. Bojuje aj proti Alzheimerovej chorobe a očnej degenerácii spôsobenej starnutím.

Pozitívny vplyv má aj u astmatikov, keď redukuje astmatické reakcie. Vplýva na posilňovanie kostí a má aj význam pri srdcovocievnom zdraví – predchádza krvným zrazeninám, redukuje šance infarktu, predchádza cievnym poruchám, redukuje povlak na cievach, filtruje toxíny a znižuje cholesterol.

Veľmi rýchlo dokáže dodať človeku energiu a vo forme džúsu pomáha aj utíšiť migrénu. Nie však ako víno. Tiež hrozno uvoľňuje zápchu, vedia k zdravej a pravidelnej stolici, pomáha pri podráždenom žalúdku a znižuje stres a tlak na obličky.

Červená hrozno má navyše silné antibakteriálne a antivírové účinky, ktoré chránia pred rôznym infekciami. Modré zase pomáha redukovať riziko rakoviny prsníka. Ženy takisto ocenia pomoc jeho pri celulitíde a pozitívny vplyv na pokožku.

Článok bol pôvodne vydaný: 29.11.2013.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist