InstagramFacebookYoutube
Výživa

Štyri klamstvá, s ktorými sa stretávame v potravinách

14. augusta 2018
Štyri klamstvá, s ktorými sa stretávame v potravinách
Nech to znie akokoľvek dobre, nemusí to byť nutne pravda. Nenechajte sa oklamať názvom či balením, ktoré marketingoví experti vytvárajú s cieľom zvýšiť tržby z predaja. Aj medzi jedlami sa totiž stretneme s klamstvami, ktoré vedú k tomu, aby ste uverili v to, že výrobky sú pre vaše zdravie dobré.

Zdravý fast food

Od šalátov až po grilované kurčatá, mnoho reťazcov s rýchlym občerstvením v súčasnej dobe pripravuje aj zdravé alternatívy k svojím produktom. Ukazuje sa však, že tieto zdravé dobroty nemusia byť nevyhnutné zdravšie ako ich bežné alternatívy. Napríklad u najznámejšieho predajcu fast foodu so zlatým „M“ v logu sa zistilo, že jeho zdravá ovsená kaša obsahuje viac cukru ako tyčinka Snickers a iba o 10 menej kalórií ako cheeseburger z jeho menu. „Zdravšie“ grilované kurčatá pre zmenu v sebe obsahujú niekoľko látok, ktoré môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie. Väčšina takýchto reťazcov má ingrediencie svojich výrobkov zverejnené na internetovej stránke, tak ak nejaké z týchto jedál obľubujete, pozrite sa tam a zistite si, čo v skutočnosti jete.

100% vyrobené z...

Keď je v potravinách niečo 100-percentné, vie to automaticky u ľudí vyvolať domnienku, že je všetko v absolútnom poriadku. Na trhu je mnoho takýchto výrobkov a asi ako prvé prídu na um ovocné šťavy, u ktorých sa často tvrdí, že sú 100% vyrobené zo skutočného ovocia. Pri džúsoch sa na tento marketingový trik dá ľahko skočiť, ale v drvivej väčšine prípadov nie je pravda, že výrobok je celý zo skutočného ovocia. Keď sa podrobnejšie pozriete na zloženie, uvidíte to sami. Vo väčšine prípadov je v džúsoch aj cukor a zo samotného nápoja tvorí skutočné ovocie len asi polovicu objemu.

Článok pokračuje pod reklamou


Celozrnné výrobky

Celozrnné výrobky sa ukazujú ako prospešné pri redukovaní rizika cukrovky typu 2, rakoviny hrubého čreva či podpore srdcovocievneho zdravia. Mnohé produkty sú označené ako celozrnné, no v skutočnosti v nich je len minimum celozrnnej zložky alebo ju neobsahujú vôbec. Určite poznáte tmavé pečivo, ktoré je pritom od bieleho odlíšené len farbou a s celozrnnými výrobkami nemá nič spoločné. Rovnako je na trhu dosť celozrnných sušienok, ktoré majú podobný osud. Dôležité je preto pri výbere venovať pozornosť etikete, na ktorej je pri zložení umiestnená ako prvá tá ingrediencia, ktorej je v produkte najviac. Pri celozrnných výrobkoch musí na tom mieste figurovať celozrnná múka. Pečivá však často kupujeme nebalené a vtedy nemáte istotu, či nebudete oklamaní. Preto voľte balené alternatívy s uvedeným zložením.

Vyrobené zo skutočných/prírodných...

Mnoho potravín má na obale napísané, že sú vyrobené zo skutočného ovocia, syra, zeleniny a podobne. Aká je však realita? Pravdou je, že nie všetky výrobky to uvádzajú pravdivo a zo skutočných súčastí je tvorená len štipka výrobku. Preto je dôležité sledovať etikety. A aj keď na nich bude skutočný syr uvedený ako prvý, treba pozrieť, či za nim nie je niekoľko látok, o ktorých vplyve môžete byť skeptickí. Podobne to platí aj pri výrobkoch s nálepkou „Vyrobené z prírodného...“.

Letný režim, pôvodne z : 03.12.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist