InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Zásady správnej suplementácie vitamínov a minerálov

09. augusta 2023
Zásady správnej suplementácie vitamínov a minerálov
Výživa príde prvá, až potom prichádzajú na rad doplnky. Dajte si preto najskôr do poriadku stravu, ako si zvolíte cestu suplementácie vitamínov a minerálov, ktorých nemáte dostatok. Dnes vám ponúkame 10 tipov, ktoré treba zvážiť pri týchto doplnkoch výživy.

1. Pozrite sa na svoje stravovacia návyky a zvážte, čo vám v diéte chýba. Naučte sa, aké látky neprijímate z absentujúcich jedál a vyberajte suplementy tak, aby ste naplnili svoje potreby. Nemá zmysel prijímať doplnkom vitamín, ktorého máte dostatok.

2. Väčšine dospelých i detí v strave chýba vápnik, vitamín D a draslík. Najlepšie tento nedostatok zaplátate jedlami, ktoré ich obsahujú, no ako poistku môžete voliť individuálne suplementy alebo multiminerály, ktoré tieto látky obsahujú.

Článok pokračuje pod reklamou


3. Ak máte pochybnosti, je lepšie vsadiť na multivitamínový komplex ako miešať viacero individuálnych vitamínových doplnkov, čím dokonca môžete prekročiť bezpečné hladiny daných živín. Vyberajte si komplexy, ktoré obsahujú 100% odporúčanú dávku látok alebo o čosi menšiu.

4. Ak ste fanúšikom rýchleho občerstvenia, máme pre vás zlú správu – vitamíny ani minerály nie sú odpoveďou na váš zlozvyk. Ak jete prevažne takéto jedlá, je čas na zmenu v diéte.

5. Suplementy dokážu naplniť diery, ktoré vznikajú nedostatočnou diétou, ale treba rešpektovať aj ich limity. Ak ich totiž prijímate vo väčšom ako odporúčanom množstve, riskujete ich hromadenie a dokonca nástup toxicity.

6. Ak sa už rozhodnete pre ich užívanie, pamätajte na ich pravidelné užívanie. Neurobia pre vás nič dobré, ak ich budete zabúdať brať. Zvyknite si na rutinu a prijímajte ich spolu s jedlami alebo pred spaním.

7. U žien v plodných rokoch je potrebné všímať si hlavne potrebu železa a kyseliny listovej. Ženy po menopauze a muži pre zmenu suplementáciu železom nepotrebujú.

8. Tehotné ženy by sa určite mali vyhnúť nadmerného príjmu vitamínu A, pretože dokáže spôsobiť poruchy u plodu.

9. Kyselinu listovú by ste nemali prijímať vo väčšom ako 1000-mikrogramovom množstve denne. Väčšie množstvo totiž zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia nervov. Celé zrná sú pritom na ňu bohaté, a tak ak ich máte v strave, suplement nepotrebujete.

10. Ľuďom, ktorí sú starší ako 50 rokov, sa odporúča prijať väčšinu vitamínu B12 zo syntetických zdrojov, čiže buď z doplnkov výživy alebo obohatených jedál.

Letný režim, pôvodne z 04.12.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist