Výživa

Hot dogy sú chutné, ale aký vplyv majú na vaše zdravie?

10. januára 2014
Hot dogy sú chutné, ale aký vplyv majú na vaše zdravie?
Hot dogy, alebo inak párky v rožku, sú veľmi populárne, pretože sú len málokomu neulahodia. Mnoho ľudí vie, že nie sú práve najzdravšie, ale aký vplyv majú na telo človeka konkrétne? A existujú zdravé náhrady tejto pochúťky?

Párky v rožku nie sú príliš výživné, k tomu sa ani len nepriblížia. Párky sú pripravené zo spracovaného mäsa a zvyškov, sú naplnené nasýtenými tukmi zvyšujúcimi cholesterol a sodíkom. Pečivo je vyrobené z bielej múky a takisto nie je optimálnou voľbou v zdravom jedálničku.

Biele pečivo vedie k priberaniu a s tým súvisiacim ochoreniam. 100 gramov obsahuje viac ako 300 kalórií, ku ktorým treba pripočítať takmer 300 kalórií, ktoré sa v priemere nachádzajú v rovnakom množstve párok. K tomu treba pripočítať veľkú dávku cholesterolu, sacharidov a tukov.

Pravidelná konzumácia hot dogov dokáže urobiť viac ako len zvýšiť cholesterolu alebo krvný tlak. Vysoký príjem pokrmov obsahujúcich hovädzie či bravčové párky alebo klobásy je spojený s väčším rizikom rakoviny hrubého čreva. Preto ich konzumáciu experti odporúčajú obmedzovať.

Párky navyše obsahujú vysoký obsah sodíka a rôzne druhy konzervačných látok. Počas varenia dochádza k reakciám medzi nimi a vytvárajú sa dusičňany a nitrozamíny, ktoré sú spojené s viacerými druhmi rakoviny u ľudí i zvierat.

Samozrejme, o čosi lepšie sú hydinové alebo morčacie párky, ktoré obsahujú menej nasýtených tukov. Sodíka však obsahujú rovnako a aj v nich je mnoho pridaných látok, ktoré nie sú práve najzdravšie. Sójové párky obsahujú menej nasýtených tukov a kalórií, ale takisto sa v nich nevyhnete nadmernému množstvu sodíka.

Občasná konzumácia hot dogu nikomu neškodí a nemusíte sa ich vzdávať. Ak ich však konzumujete pravidelne, mali by ste sa zamyslieť. Možno hľadáte zdravšie alternatívy, no v bežných stánkoch rýchleho občerstvenia na ne nenarazíte.

Ak by ste však mali chuť na párok v rožku a chceli by ste si zdravšiu alternatívu pripraviť doma, voľte hydinové, morčacie alebo sójové párky a celozrnné pečivo. Existujú aj párky s nižším obsahom sodíka, konzervačných látok a väčším podielom mäsa, no to sa odrazí aj na ich cene.