InstagramFacebookYoutube
Tréning

Kedy cvičíte až príliš veľa a ako dlho je správne cvičiť?

06. augusta 2018
Kedy cvičíte až príliš veľa a ako dlho je správne cvičiť?
Mnoho z nás má cvičenie v obľube. Pre niektorých sa však stáva posadnutosťou. A to aj vďaka faktu, že počas cvičenia telo vyplavuje do nášho mozgu endorfíny. To sa môže pretaviť až do závislosti. Ale ako budeme vedieť, či necvičíme až príliš veľa?

Vo všeobecnosti sú dve otázky, ktoré vám pomôžu zistiť, či ste na cvičení závislí. Ak na ne odpoviete „áno“, je čas, aby ste trošku zvoľnili. Otázka č.1: Vynechávate sociálne udalosti kvôli cvičeniu? Otázka č.2: Ste takí ubolení, že z vašej obľúbenej aktivity čerpáte menej ako obvykle?

Nanešťastie, príliš veľa cvičenia nie je dobrá správa pre vaše telo. Dokonca je to až také zlé, že sa všetky pozitívny výhody trénovania začnú meniť na negatívne. Keďže svaly neustále vystavujete záťaži, nebudú sa schopné včas zotavovať, čo môže viesť k strate svalovej hmoty. Telo bude takisto zmätené a začne spomaľovať váš metabolizmus, vďaka čomu budete omnoho ťažšie spaľovať tuky. Dokonca ich môžete aj naberať. A príkladov je viacej.

Článok pokračuje pod reklamou


-- pozri aj: Pretrénovanie – vážne alebo preceňované?

Mnoho ľudí navyše cvičí viac ako by malo, pretože vidia súvislosť medzi časom a výsledkami. Aj pri cvičení však platí, že treba robiť všetko s mierou. Príliš málo ani príliš veľa času nie je tou najlepšou cestou k dosiahnutiu svojich cieľov.

Ako dlho cvičiť?

Je veľmi komplikované určiť, aké množstvo času je pre cvičenie to správne. Táto premenná totiž závisí od samotného jedinca, keďže ľudia sú odlišní. Preto u každého platí iné a nie je jedno číslo správne pre všetkých.

Vo väčšine prípadov je cvičenie do 60 až 90 minút vo väčšom počte dní týždňa akceptovateľné a zdravé pre väčšinu ľudí, ktorí tak budú mať čas na zotavenie a rast svalov. Športovci však sú schopný trénovať aj dlhšie a nemajú problém. Preto treba zohľadniť aj vašu kondíciu, životný štýl, zdravie a iné kritéria.

Je však dôležité nájsť svoj balans. Cvičiť by ste mali s tým, že si tréning užijete a zároveň ním posilnite svoje zdravie. Nemôžete dovoliť, aby ste si cvičením ubližovali. Mali by ste cvičiť s určitou pestrosťou, aby sa telo nezvyklo. Čas treba venovať činkám, aeróbnym aktivitám i strečingu.

Snažte sa jeden tréning odcvičiť do 60 minút, medzi rovnakými partiami si nechajte aspoň deň voľna a pri správnej intenzite budete v poriadku. Časom sami spoznáte svoje telo a prídete na to, čo vám najviac vyhovuje. A nezabudnite, že dve hodiny cvičenia nemusia mať rovnako pozitívny vplyv ako jedná hodina.

Letný režim, pôvodne z : 13.01.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist